Polskę obiegła sensacyjna wiadomość o tym, jakoby papież Franciszek powiedział, że Kościół (w innych tłumaczeniach: niektórzy członkowie Kościoła) mają obsesję na punkcie gejów, aborcji czy antykoncepcji.
Przykład: natemat.pl: „Jeśli Kościół Katolicki nie znajdzie nowej równowagi, jeśli chodzi o poglądy w kwestii gejów i lesbijek, aborcji czy antykoncepcji, to jego moralne fundamenty rozpadną się jak domek z kart. Nie możemy naciskać tylko na te sprawy, tymczasem niektórzy członkowie Kościoła mają na ich punkcie wręcz obsesję (…)”
Fronda.pl przetłumaczyła to ostatnie zdanie tak: „Kościół ma przesadną obsesję na tym punkcie.”
Słowa te z satysfakcją powtórzyła Wanda Nowicka w radiowej Jedynce.
Co naprawdę powiedział papież? Sprawdziliśmy to w tekście włoskim i angielskim wywiadu, który został udzielony przez Franciszka trzem pismom jezuickim: włoskiemu „Civilta Cattolica”, amerykańskiemu ”America” i brytyjskiemu „Thinking Faith”. Oto ten fragment:
„Nie możemy tylko upierać się przy sprawach związanych z aborcją, małżeństwami gejowskimi i stosowaniem metod antykoncepcji. To niemożliwe. Nie mówiłem o tym wiele i byłem za to strofowany. Ale kiedy mówimy o tych sprawach, musimy o nich mówić w kontekście. Nauczanie Kościoła w tych sprawach jest jasne, a ja jestem synem Kościoła, ale nie ma potrzeby mówienia tego cały czas.
Nauczanie dogmatyczne i moralne Kościoła nie są sobie równoważne. Duszpasterstwo Kościoła nie może mieć [według tekstu włoskiego: nie ma - przyp. gosc.pl] obsesji na punkcie chaotycznego przekazywania mnóstwa doktryn do uporczywego wdrażania. Głoszenie w stylu misyjnym skupia się na podstawach, na rzeczach niezbędnych: to jest także to, co fascynuje i pociąga bardziej, co rozpala serce, jak u uczniów w Emaus. Musimy znaleźć nową równowagę; inaczej nawet gmach Kościoła prawdopodobnie upadnie jak domek z kart, tracąc świeżość i aromat Dobrej Nowiny. Propozycja Ewangelii musi być prostsza, głębsza, promienna. To z tej propozycji płyną potem konsekwencje.”
Przeczytaj komentarz i tekst, w którym papież mówi o aborcji:
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.