Bardzo ciężki stan zdrowia księdza oblanego kwasem

Atak na ks. Mwanga’mbę należy do czarnej serii napadów na chrześcijan, do których doszło w Zanzibarze w ostatnim czasie.

„Stan zdrowia ks. Anselmo pozostaje bardzo ciężki, gdyż kwas, którym go oblano, przesiąknął pod warstwę skóry, gdzie wciąż dokonuje zniszczeń – informuje ordynariusz diecezji Zanzibar. – Zastanawiamy się nad przewiezieniem go za granicę, być może do Indii, do specjalnego ośrodka zajmującego się tego typu urazami”. Bp Augustine Shao CSSp codziennie odwiedza ks. Josepha Anselmo Mwanga’mbę w szpitalu. Ten katolicki kapłan, prowadzący ośrodek dla młodzieży w Cheju, został kilka dni temu oblany żrącą substancją.

Atak na ks. Mwanga’mbę należy do czarnej serii napadów na chrześcijan, do których doszło w Zanzibarze w ostatnim czasie. Stoją za nimi prawdopodobnie radykalni islamiści, którzy dążą do zaprowadzenia islamskiego prawa szariatu, a także odłączenia wyspy od Tanzanii.

„Sprawa tych aktów przemocy jest złożona – wyjaśnia tamtejszy biskup. – W Zanzibarze już przynajmniej od roku notujemy podobne przypadki przemocy. Przypomnę choćby innego kapłana, ks. Ambrose Mkendę, ciężko ranionego zeszłego roku w Boże Narodzenie. Jego rekonwalescencja wciąż trwa. Innym przykładem jest ks. Evarist Mushi, zamordowany w lutym”.

Hierarcha dodaje, że przyczyny takiego stanu rzeczy są liczne, a sytuacja w Zanzibarze jest bardzo złożona. Mimo to jednak pozostaje otwartym pytanie, dlaczego właśnie chrześcijanie, a zwłaszcza katolicy, stali się głównym obiektem ataków. Bp Shao przypomina w tym kontekście również o zniszczonych na wyspie kościołach, głównie katolickich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama