Poskromią wielokulturowość narzucając laickość?

We francuskojęzycznej prowincji Kanady Quebecku trwa spór o laicyzację. Rząd tej prowincji przedstawił właśnie kartę wartości, która ogranicza między innymi możliwość eksponowania emblematów swej wiary w miejscu pracy. Na razie ma to dotyczyć jedynie sektora publicznego.

Zdaniem biskupów środki zastosowane przez rząd są przesadne. Przewodniczący regionalnego episkopatu bp Pierre-André Fournier nazwał to nawet forsowaniem „państwowego ateizmu”.

Jak wyjaśnił z kolei w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. prof. Gilles Routhier, dziekan wydziału teologii Uniwersytetu Laval, problem jest bardzo złożony. Zakazując ostentacyjnego wyrażania przynależności religijnej, rząd chce w istocie poskromić wielokulturowość, której obawia się wielu mieszkańców Quebeku.

„Wciąż istnieje wielka nieufność względem wielokulturowości – powiedział ks. Routhier. – W tym konkretnym przypadku rząd odwołuje się do niechęci mieszkańców względem obcych i nieznanych im form życia religijnego. Ludzie nie są z tym obyci i czują się wręcz zagrożeni. Partia Quebekańska, która chce być ostoją tożsamości kraju, wykorzystuje ten lęk przed innym, by zaprezentować się jako obrońca rdzennej społeczności, która czuje się zagrożona. A zatem w tym przypadku mamy do czynienia z instrumentalnym potraktowaniem tej bardzo delikatnej kwestii, jaką jest religia”.

Obserwacje ks. prof. Routhiera podziela wielu kanadyjskich socjologów. Ze względu na polityczną poprawność nikt nie może sobie pozwolić na otwartą walkę z ekspansją obecności innych kultur na terenie Quebeku. Uderza się zatem w religię, by przynajmniej na tym polu ograniczyć obecność „innego” w przestrzeni publicznej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg