W Krakowie rozpoczęła się XIII międzynarodowa konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. Tematem tegorocznego spotkania jest rodzina we współczesnej Europie. Przedstawiciele Kościoła, politycy i działacze na rzecz rodziny na naszym kontynencie zastanawiają się, jaka jest aktualnie kondycja tej najważniejszej komórki społecznej.
W pierwszym dniu obrad kilkuset uczestników konferencji zastanawiało się m.in. nad chrześcijańską wizją rodziny, a także nad wyzwaniami, jakie stawia przed nią współczesne społeczeństwo. Wskazywano na istnienie szeregu politycznych i społecznych programów wspierających różne aspekty funkcjonowania rodziny. Nie pomijano istniejących niebezpieczeństw.
Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił m.in. konieczność wszechstronnego wspierania polskich rodzin, a także rodziców, tak kobiet, jak i mężczyzn, coraz częściej samotnie wychowujących dzieci. Mówił, że aby mówić o dobru rodzin, musimy wpierw zadbać o rozwój gospodarczy kraju.
Kard. Stanisław Dziwisz zwrócił z kolei uwagę na niebezpieczne tendencje pojawiające się w naszych czasach, a związane z promocją tzw. małżeństw jednopłciowych i filozofii gender.
Natomiast nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podkreślił potrzebę dowartościowania rodziny jako podstawowego czynnika wzrostu dobrobytu społeczeństwa. Stąd konkretna propozycja udostępnienia rodzinom mikrokredytu, podobnie jak w przypadku innych podmiotów gospodarczych. „Byłoby spójne i pożyteczne rozwijanie środków na rzecz pomocy rodzinie – powiedział watykański dyplomata. – Rodzina jako pierwszy podmiot wsparcia, wychowania i pomocy dla jednostek wnosi znaczący wkład w ponoszenie kosztów publicznych. Każdy sprawiedliwy system finansowy nie może nie brać pod uwagę tego, ile rodzina wnosi w odciążanie wydatków publicznych”.
Uczestniczący w spotkaniu abp Damian Zimoń z Katowic zwraca uwagę na skuteczność skupienia programów duszpasterskich Kościoła w Polsce na rodzinie. Wyrazem tego są owoce naszego rodzimego katolickiego ruchu formacyjnego „Światło – Życie”. „To jest ruch, który zmierza ku uzdrowieniu rodziny i do kształtowania jej katolickiego oblicza – powiedział abp Zimoń. – Gdy mamy spotkania z Oazą i z Domowym Kościołem, to przychodzą rzesze. To są ludzie coraz bardziej obecni także w świecie polityki i w życiu publicznym. To jest na pewno jakaś szansa, żeby też wspomóc rodzinę”.
Konferencja o rodzinie we współczesnej Europie zakończy się jutro.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych