Odbywające się co dwa lata spotkanie stowarzyszenia byłych żołnierzy Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej zakończyło się w Lozannie.
Poza wymianą doświadczeń i przeżyć ze służby, byli gwardziści także wspólnie modlili się podczas Eucharystii sprawowanej przez bp. Charlesa Moreroda OP. Tym razem w sposób szczególny uczczono Papieża Juliusza II, którego 500. rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku. To on powołał do istnienia tę najmniejszą armię świata, by broniła i chroniła następców św. Piotra.
Do stowarzyszenia należy dziś ok. 1500 byłych żołnierzy tej formacji, ale nie wszyscy mogli przybyć na zjazd w Lozannie. Nieodłącznym elementem spotkań jest uroczysta defilada 50-osobowego oddziału weteranów papieskiego wojska. Maszerujący ubrani były w tradycyjne pasiaste stroje gwardzistów. Była to także okazja, by młodzi Szwajcarzy mogli zobaczyć z bliska tę wyjątkową i wręcz legendarną formację. Każdego roku do służby w Watykanie rekrutowanych jest bowiem ok. 30 nowych gwardzistów.
Nie jest prawdą, jakoby charakterystyczne mundury tej armii były zaprojektowane przez Michała Anioła. Zmieniały się one bowiem wraz ze zmianą kolejnych pontyfikatów. Mundur obecny obowiązuje od 1914 r. i powstał na bazie rysunków Rafaela. Ze względów oszczędnościowych od tej pory już nie był modyfikowany. Składa się ze 144 elementów i wraz z oporządzeniem waży 8 kg.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.