Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro "był niewątpliwie wydarzeniem, w którym Bóg obsypał łaskami Kościół w Brazylii".
Podkreśla to Papież w liście do przewodniczącego episkopatu tego kraju, kard. Raymundo Damasceno Assisa. Jest on arcybiskupem Aparecidy, gdzie znajduje się brazylijskie sanktuarium narodowe.
Ojciec Święty zachowuje w sercu i pamięci niezatarte wspomnienia z pielgrzymki, którą odbył przy okazji swej pierwszej podróży apostolskiej do tego sanktuarium, które nazywa „domem Matki wszystkich Brazylijczyków”. Franciszka wdzięczny jest tym, którzy go tam odświętnie przyjęli, tak liczni mimo zimna i deszczu. Wizyta w Aparecidzie była też dla niego okazją do odświeżenia wspomnień sprzed sześciu lat, gdy brał tam czynny udział w konferencji ogólnej biskupów całej Ameryki Łacińskiej.
Przewodniczącego episkopatu Brazylii Papież prosi, by przekazał wszystkim biskupom, duszpasterzom i ruchom kościelnym wyrazy jego uznania i wdzięczności za zorganizowanie z miłością i zaangażowaniem Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. Życzy, by ziarna zasiane przy tej okazji zaowocowały nową wiosną Kościoła w tym kraju. Na zakończenie listu prosi, by nie zapominano o nim w modlitwie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.