W okręgu Paniai w indonezyjskiej prowincji Papua siły bezpieczeństwa wkroczyły do katolickiego kościoła św. Marii Magdaleny.
Doszło do tego w ramach operacji wojska i policji celem walki z nielegalnym handlem bronią. Miała być ona dostarczana lokalnej grupie separatystycznej, domagającej się odłączenia prowincji od Indonezji. 4 sierpnia pod koniec niedzielnej Mszy żołnierze wtargnęli do kościoła. Zażądali kluczy do zakrystii, a kiedy parafianie ich szukali, sami wyłamali drzwi. Gruntownie ją przeszukali, podobnie jak piwnicę i strych. Nie znaleźli broni, amunicji ani materiałów wybuchowych i odeszli z pustymi rękami, pozostawiając oszołomionych profanacją wiernych.
Papua jest prowincją Indonezji zasobną w ropę i minerały, a więc atrakcyjną dla wielu grup interesu. Ekspansja indonezyjskich i międzynarodowych firm za rządów prezydenta Suharto (1967-1998) doprowadziła do powstania tam silnego ruchu separatystycznego. Wprawdzie w 2001 r. władze Indonezji nadały prowincji specjalną autonomię, ale mieszkający tam Papuasi uważają, że jest to fikcja i grabieżcza polityka trwa nadal.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.