W okręgu Paniai w indonezyjskiej prowincji Papua siły bezpieczeństwa wkroczyły do katolickiego kościoła św. Marii Magdaleny.
Doszło do tego w ramach operacji wojska i policji celem walki z nielegalnym handlem bronią. Miała być ona dostarczana lokalnej grupie separatystycznej, domagającej się odłączenia prowincji od Indonezji. 4 sierpnia pod koniec niedzielnej Mszy żołnierze wtargnęli do kościoła. Zażądali kluczy do zakrystii, a kiedy parafianie ich szukali, sami wyłamali drzwi. Gruntownie ją przeszukali, podobnie jak piwnicę i strych. Nie znaleźli broni, amunicji ani materiałów wybuchowych i odeszli z pustymi rękami, pozostawiając oszołomionych profanacją wiernych.
Papua jest prowincją Indonezji zasobną w ropę i minerały, a więc atrakcyjną dla wielu grup interesu. Ekspansja indonezyjskich i międzynarodowych firm za rządów prezydenta Suharto (1967-1998) doprowadziła do powstania tam silnego ruchu separatystycznego. Wprawdzie w 2001 r. władze Indonezji nadały prowincji specjalną autonomię, ale mieszkający tam Papuasi uważają, że jest to fikcja i grabieżcza polityka trwa nadal.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych