Zaostrzenie antymafijnych procedur nastąpiło w sycylijskiej diecezji Acireale. Zakazano katolickich pogrzebów osób, które prawomocnie zostały skazane z powodu mafijnych zbrodni i nie wykazały następnie żadnej skruchy ani chęci poprawy.
Mówi o tym specjalny dekret ogłoszony przez miejscowego ordynariusza bp. Antonio Raspantiego.
„Sycylijskie sumienie Kościoła w ciągu ostatnich lat bardzo dojrzało w tej kwestii. Bez wątpienia wpłynęły na to kolejne zamachy na przedstawicieli władzy, osoby cywilne czy ludzi Kościoła, tak jak choćby śmierć niedawno beatyfikowananego ks. Pino Puglisiego. Ich krew i odwaga, a przede wszystkim wierność wartościom, w jakie wierzyli, w tym Ewangelii, sprawiły, że Kościół na Sycylii dojrzał, dorósł. W tym duchu jest wspomniany dekret. Ma on wyłącznie charakter duszpasterski - podkreśla bp Raspanti.
- Jako pasterz wiem, że niektóre z osób przynależących do struktur mafijnych są ochrzczone, są katolikami, są dziećmi Boga i Kościoła. Wiem zarazem, że na szali kładą one swą duszę, mogą stracić wszystko. Ten dekret ma posłużyć też ich refleksji, być punktem wyjścia do zastanowienia się nad życiem, krokiem ku nawróceniu. Zawsze można się zmienić, nawet jeśli odbywają w więzieniu karę za mafijne przestępstwa. Osoba prawdziwie wierząca nie może być mafiosem, to się wzajemnie wyklucza. Także w tej kwestii potrzeba oczyszczenia wiary”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.