W rocznicę zrzucenia przez lotnictwo USA bomb atomowych na dwa japońskie miasta: Hiroszimę i Nagasaki, przewodniczący niemieckiej gałęzi międzynarodowego ruchu pokojowego "Pax Christi" zaapelował, aby opinia światowa potępiła broń atomową.
Biskup Fuldy, Heinz Josef Algermissen oświadczył 5 sierpnia, że jedynie całkowite zniszczenie broni atomowej gwarantuje, iż nie będzie ona użyta.
Przewodniczący "Pax Christi" przypomniał w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA, że utrzymanie i modernizacja arsenału atomowego pochłania rocznie sto miliardów dolarów. Wyraził przy tym ubolewanie, że Niemcy nie należą do tych 79 krajów, które zabiegają o potępienie broni atomowej mocą prawa narodów.
Międzynarodowy katolicki ruch pokojowy "Pax Christi" zażądał od USA wycofania broni atomowej z terenu Europy. Byłby to silny sygnał dla Rosji, aby i ta znacznie zredukowała swój potencjał atomowy.
Również w Austrii – w Wiedniu, Salzburgu i Linzu, a także w innych miastach – czołowi przedstawiciele życia publicznego, w tym ludzie Kościoła, domagali się rozbrojenia atomowego.
W okolicznościowym przesłaniu kard. Christoph Schönborn podkreślił bezsilność człowieka wobec "obłędu katastrofy atomowej i bezradności tych, którzy opowiadają się przeciw przemocy i za pokojem". - Ale ostatecznie to pokój jest silniejszy niż wszelka broń, również bomba atomowa - stwierdził arcybiskup Wiednia.
Pamięć o katastrofie Hiroszimy i Nagasaki obliguje nas do ciągłego zaangażowania przeciwko broni atomowej, stwierdził biskup Grazu, Egon Kapellari. Zdaniem hierarchy, pomocne mogą być w tym symboliczne akcje, prowadzone w różnych miastach Austrii z myślą o ofiarach tragedii sprzed 68 lat. Znaczenie obywatelskich protestów przeciw broni atomowej podkreślił też biskup austriackiej Karyntii, Alois Schwarz. Dodał, że pamięć o zrzuceniu bomb atomowych na japońskie miasta nie jest tylko "dorocznym wydarzeniem okolicznościowym", lecz ma nas ustrzec przed "zbyt powierzchownym traktowaniem przeszłości”. Biskup, odpowiedzialny w episkopacie Austrii za problematykę ekologiczną, wyraził też zastrzeżenia wobec zastosowania energii atomowej w gospodarce.
Ewangelicki biskup Michael Bünker jest podobnego zdania. W oświadczeniu, ogłoszonym w imieniu Ekumenicznej Rady Kościołów Austrii napisał, że z chrześcijańskiego punktu widzenia posiadanie broni masowego rażenia zasługuje na „kategoryczne i ostateczne odrzucenie”.
Świata bez broni atomowej domaga się też Fuat Sanaç, przewodniczący wspólnoty islamskiej w Austrii. Zaapelował do wszystkich ludzi, aby solidarnie opowiedzieli się za pokojem. Z kolei izraelska gmina wyznaniowa Wiednia wskazała na zagrożenia ze strony reżimów antyżydowskich, zwłaszcza Iranu, które niezmordowanie pracują nad tym, aby przynajmniej stworzyć dla siebie opcję nuklearną.
Centralny wiec pamięci o Hiroszimie i Nagasaki odbędzie się 6 sierpnia na placu św. Szczepana w Wiedniu. Jego uczestnicy przejdą ze światłami głównym deptakiem nad sadzawkę przy kościele św. Karola Boromeusza. Podobnie jak w latach ubiegłych odczytane zostaną m przesłania apelujące o wspólne występowanie na rzecz świata bez broni atomowej.
Przed 68 laty lotnictwo USA zrzuciło bomby atomowe na dwa miasta Japonii: 6 sierpnia 1945 r. na Hiroszimę i 9 sierpnia na Nagasaki. Na skutek tych nalotów śmierć poniosło 225 tys. osób.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.