„Redaktor Żakowski pisze, że świat biskupom odjeżdża, że cofają się. Zapraszam pana redaktora na pielgrzymkę. Sprawdzi pan, jak współczesny świat odjeżdża Kościołowi” – mówił 5 sierpnia w Wiślicy bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. polowej inaugurującej XXII Pieszą Pielgrzymkę Kielecką na Jasną Górę.
Swoje rozważania oparł o słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Wy dajcie im jeść”. Odniósł je do współczesnej rzeczywistości. Pielgrzymów wezwał, aby zastanowili się, na ile te słowa do nich się odnoszą.
Znaczna część homilii była poświęcona manipulacji ze strony mediów, które chętnie, zdaniem bp. Ryczana, wykorzystują do własnych celów „południowoamerykański styl papieża Franciszka”, a w Polsce coraz ostrzej atakują biskupów i kapłanów, nazywając ich „obrońcami zmurszałego Kościoła”.
„Dziś międzynarodowy sekularyzm, dowodzony przez masonerię, opanował środki masowego przekazu i toczy walkę z Kościołem i wierzącymi” – mówił bp Ryczan. Przypomniał, że został nam dany papież, który „kocha Kościół Chrystusowy, dla którego ważna jest Ewangelia, nauczanie Kościoła zawarte w katechizmie i Soborze Watykańskim II (…), papież wiary prostej, pokory, całujący więźniów, obrońca ubogich”.
Tymczasem, jak podkreślał bp Ryczan, dla dziennikarzy ważne jest, „w jakiej plebanii mieszka ksiądz, gdzie był na wakacjach i jakim pojazdem się porusza”. Media „oczekują, kiedy papież wypromuje homoseksualistów, gejom powierzając funkcje kapłańskie, a dotychczasowe normy moralności chrześcijańskiej dostosuje do kanonu swobody seksualnej i etyki sytuacyjnej” - mówił ordynariusz kielecki.
Bp Ryczan skrytykował kolejną edycję Przystanku Woodstock, w ramach którego znalazła się „pokojowa wioska Kryszny”, red. Jacka Żakowskiego za ataki na Kościół, a także Kubę Wojewódzkiego - „szydzącego z Biblii na imprezie pana Owsiaka” - i „zagubionego na starość ks. Bonieckiego, bratającego się z Nergalem”.
Pielgrzymów diecezji kieleckiej prosił, aby wyruszyli w pielgrzymce wiary, idąc z Chrystusem, który rozmnaża chleb. Zaapelował, aby świadczyć o nim modlitwą, czynem, pielgrzymim trudem.
Msza św. była celebrowana przy nowym ołtarzu polowym obok wiślickiej bazyliki, poświęconym dzisiaj przez bp. Kazimierza Ryczana. Wraz z ordynariuszem kieleckim Eucharystię, inaugurującą pielgrzymkę, celebrowali: bp Kazimierz Gurda (który wyrusza z pielgrzymami na szlak), ks. Jacek Iwan – kierownik pielgrzymki kieleckiej, oraz m.in. księża przewodnicy i ojcowie duchowni pielgrzymki.
Wciąż na wiślickich błoniach trwają zapisy do 13. pielgrzymkowych grup. Organizatorzy szacują, że na Jasną Górę 13 sierpnia – po ośmiu dniach i przebyciu 200 km – dotrze ok. 3 tys. pielgrzymów. Po raz drugi towarzyszy im grupa duchowa, licząca prawdopodobnie także ok. 3 tys. osób. Oprawę liturgiczną w najważniejszych miejscach podczas pielgrzymki: w Wiślicy, w Kielcach i na wałach jasnogórskich, przygotowała 60–osobowa grupa muzyczna pielgrzymki kieleckiej.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.