Irlandia: narodowa pielgrzymka na Croagh Patrick

Ponad 20 tys. wiernych ze wszystkich irlandzkich diecezji wzięło przed tygodniem udział w dorocznej narodowej pielgrzymce na górę Croagh Patric (764 m n.p.m.). Pątnikom towarzyszył m.in. nuncjusz apostolski abp Charles J. Brown.

Nieprzerwanie od piętnastu wieków irlandzcy katolicy udają się co roku na tę górę w zachodniej Irlandii, gdzie św. Patryk, patron tego kraju, w 441 r. spędził 40 dni na poście i modlitwie. 

Tegoroczną pielgrzymkę poprzedziła w sobotę wieczorem Msza i czuwanie w kościele Matki Bożej w Westport, skąd pielgrzymi wyruszyli pieszo na szczyt góry Croagh Patric. W związku z obecnym Rokiem Wiary pielgrzymka została przygotowana licznymi nabożeństwami. Szeroko też rozprowadzono odnośne materiały w formie drukowanej i wideo, w tym specjalny modlitewnik. „Wiara i pielgrzymowanie są ze sobą nierozerwalnie związane – mówił w niedzielnej homilii do pątników ordynariusz tamtejszej archidiecezji Tuam. – W Roku Wiary ta pielgrzymka jest dla nas okazją, by zastanowić się nad różnymi aspektami naszej duchowości i naszego życia w wielu obszarach. Kościół winien być miejscem spotkania, serdeczności, domem otwartym dla wszelkiego rodzaju ludzi, niezależnie od ich sytuacji” – dodał abp Michael Neary. 
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama