Szkaplerzny Dzień Ludzi Morza

Wypłyń na głębię. Na Twoje słowo zarzucę sieci”. Pod takim hasłem Kościół w Hiszpanii obchodzi dzisiaj Dzień Ludzi Morza.

W odświętnie przybranych nadmorskich miejscowościach na ulicę wychodzą procesje z figurą Matki Bożej z Góry Karmel.

Tegoroczne hasło wskazuje, że „chcemy postawić w centrum naszego życia wiarę w Jezusa Chrystusa zgodnie z propozycją, jaką nam składa Kościół w tym świętym Roku Wiary. Dlatego przyjmujemy wezwanie Pana, by wypłynąć na głębię i wprowadzić wszystkich ludzi morza na drogę nowej ewangelizacji” – pisze w okolicznościowym liście bp Luis Quinteiro Fiuza, odpowiedzialny z ramienia episkopatu Hiszpanii za Duszpasterstwo Ludzi Morza. „Pragniemy przyjąć dzisiaj także Ewangelię Jezusa Chrystusa, aby głosić i odważnie bronić godności człowieka, o którą często nie dba się na morzu... Dzieło Kościoła, jakim jest Duszpasterstwo Ludzi Morza, niesie światło wiary do życia ludzi związanych z morzem i solidarnie pomaga potrzebującym marynarzom oraz ich rodzinom” – czytamy w liście.

W święto Matki Bożej Szkaplerznej, patronki ludzi morza, hiszpańskie porty przybierają odświętne kolory. W wielu miejscowościach wczesnym rankiem figura Matki Bożej wypływa na morze, a następnie jest uroczyście wprowadzana do portu i umieszczana w specjalnej kaplicy. Przez cały dzień rybacy, mieszkańcy i wczasowicze przychodzą pomodlić się, złożyć kwiaty i zapalić świecę. Po wieczornej Eucharystii na ulice wychodzą procesje. Dzisiaj nie brakuje świeżo uwędzonych sardynek, na które zapraszają wszystkich miejscowi rybacy.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama