Pod względem wychodzenia na peryferie nikt nie może nam dorównać. Sięgamy aż po granice wszechświata, po najdalsze galaktyki – chwalili się wczoraj przed Papieżem jezuiccy astronomowie z obserwatorium w Castel Gandolfo.
Ks. José Gabriel Funes SJ, dyrektor obserwatorium, rodak Franciszka, ujawnił nam dzisiaj, jak wyglądał papieski pobyt wśród watykańskich astronomów.
„Papież obejrzał niektóre najcenniejsze zabytkowe książki z naszej biblioteki. Na przykład kopię książki Mikołaja Kopernika De revolutionibus, a także De principia Izaaka Newtona – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Funes. – Pokazaliśmy mu także tablice, którymi posługiwał się o. Clavio przy reformie kalendarza. Franciszek odwiedził też laboratorium meteorytów, gdzie przez mikroskop oglądał meteoryt, który spadł na Buenos Aires. Była to mała niespodzianka z naszej strony. W czasie obiadu zapoznaliśmy go z działalnością naszego obserwatorium. A po obiedzie Franciszek wpisał się na specjalnym pergaminie, który podpisywali wszyscy odwiedzający nas papieże, począwszy od Piusa XI aż po Papieża Franciszka”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.