- Wobec narastających napięć i niezadowolenia dążenie do zachowania pokoju w sprawiedliwości i prawdzie nakłada na każdego obywatela obowiązek starań celem uniknięcia przemocy.
Tak piszą biskupi Togo w związku ze zbliżającymi się tam wyborami parlamentarnymi.
Niedawne protesty młodych mieszkańców tego afrykańskiego kraju przeciw trudnym warunkom życia oraz reakcja na nie policji spowodowały wybuch zamieszek z ofiarami śmiertelnymi. Pamiętając o tych przykrych wydarzeniach konferencja episkopatu przed planowanymi na 21 lipca wyborami wzywa wszystkich do pojednania i odpowiedzialności. Nawołuje, by zbliżające się wybory były wolne i przejrzyste. Apeluje też o poszanowanie wartości moralnych, ludzkiego życia i godności osobistej, a także instytucji politycznych.
Trudna sytuacja w kraju i liczne napięcia społeczne „rodzą obawę o wybuch przemocy, jeśli nie znajdzie się odważnie drogi ku pojednaniu zwaśnionych frakcji i wszystkich mieszkańców Togo – piszą tamtejsi biskupi, po czym dodają: – Obecne i przyszłe pokolenia, jak i historia surowo nas osądzą, jeśli nie wybierzemy drogi mądrości”.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało komunikat po tym spotkaniu.
„Nie bójmy się prosić, zwłaszcza gdy wydaje nam się, że na to nie zasługujemy".
Została podarowana w 1963 r. Pawłowi VI przez ówczesnego ambasadora Brazylii.
„Abyśmy zrozumieli wzajemną zależność wszystkich istot stworzonych".