Kardynał zapowiada walkę z prawem legalizującym aborcję

- Walka nie jest jeszcze przegrana. Nawet jeśli ustawa zostanie uchwalona, Kościół może wspierać wysiłki na rzecz innych opcji - powiedział prymas Irlandii kard. Sean Brady.

Jutro 10 lipca w irlandzkim parlamencie ma się odbyć ostateczne głosowanie nad legalizacją aborcji w przypadku, gdy zagrożone jest życie matki.

Wczoraj 8 lipca do wszystkich deputowanych i senatorów przesłany został list episkopatu, w którym wyrażono sprzeciw wobec projektu. Biskupi podkreślają, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, radykalnie zmieni to kulturę i praktyki medyczne w Irlandii. Zauważają, iż projekt już u swoich podstaw błędnie zakłada, że aborcja jest właściwą odpowiedzią na myśli samobójcze, oraz że stwarza on poważne moralne, prawne i konstytucyjne konflikty w dziedzinie wolności sumienia i wyznania.

Wprowadzenie dyscypliny partyjnej w przypadku wspomnianego głosowania publicznie skrytykowali w swych wystąpieniach nuncjusz apostolski w Irlandii abp Charles Brown, który przypomniał o konstytucyjnym prawie do wolności sumienia, oraz bp Denis Brennan. Ordynariusz Ferns powiedział: „Podziwiam tych deputowanych, którzy pomimo masowej presji, by postępować zgodnie z liną partii, głosowali i nadal będą głosować zgodnie ze swoim sumieniem”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama