W stolicy Kazachstanu Astanie odbył się pierwszy w tym kraju Kongres Eucharystyczny. W jego trakcie w miejscowej katedrze odsłonięto ołtarz adoracji „Gwiazda Kazachstanu”.
„Był to jak na razie kongres diecezjalny, ale pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Kazachstanie. Jego hasłem były słowa: «A Słowo ciałem się stało i zamieszkało między nami». Było to ważne wydarzenie dla naszego Kościoła” – podkreślił w rozmowie z Radem Watykańskim metropolita Astany abp Tomasz Peta.
W kongresie uczestniczył i przewodniczył centralnej Eucharystii Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Obecny był także nuncjusz apostolski, biskupi kazachscy oraz wielu księży i wiernych z całego kraju. „W pierwszym dniu kongresu w miejscowej katedrze odsłonięto ołtarz adoracji „Gwiazda Kazachstanu”. Przez rok pozostanie on w Astanie, a następnie na stałe będzie obecny w sanktuarium narodowym Królowej Pokoju w Oziornoje. Wspólnota Regina della Pace z Polski, która ufundowała ołtarz, pragnie ustanowić dwanaście takich miejsc modlitwy o pokój na świecie. Pierwszym była Jerozolima, a Kazachstan jest drugim. Odsłonięcie tego ołtarza było znaczącym momentem naszego kongresu” – podkreśla abp Peta.
Metropolita przypomina, że od czasu pielgrzymki Jana Pawła II do tego kraju, czyli już jedenasty rok, w astańskiej katedrze trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. „Prowadzona jest ona siłami całej diecezji. Wierni z najdalszych zakątków, by wziąć w niej udział muszą pokonać w jedną stronę ponad 850 km. Pociągiem zajmuje im to dwa, trzy dni. Mimo ogromnych odległości chętnych nie brakuje” – zauważa abp Peta.
„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem modlitwy mieszkańców Kazachstanu” – podkreśla uczestniczący w kongresie o. Albert Szustak OSPPE. Polski paulin wskazuje, że z miejsca, gdzie od lat trwa wieczysta adoracja, teraz popłynie szczególna modlitwa o pokój. „Ze stepów kazachskich do Boga płynie modlitwa za cały świat” – podkreśla o. Szustak przypominając, że Matka Boża Królowa Pokoju jest patronką Kazachstanu i Azji Centralnej.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.