Abp Stanisław Gądecki przypomniał uczestnikom V Misyjnego Święta Młodych odbywającego się w Chludowie k. Poznania, że tam, gdzie nie ma ukierunkowania na misje, nie może być mowy o żywym Kościele. Wczoraj wieczorem metropolita poznański przewodniczył Mszy św. inaugurującej to spotkanie, w którym bierze udział prawie 200 młodych ludzi z całej Polski.
V Misyjne Święto Młodych (MŚM) organizowane w podpoznańskim Chludowie w dniach 3-7 lipca przez Misjonarzy Werbistów odbywa się, jak na Rok Wiary przystało, pod hasłem „Mocni wiarą”.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. rozpoczynającej święto młodych, abp Gądecki przypomniał, że wszyscy jesteśmy misjonarzami, tzn. „ludźmi posłanymi przez Pana, aby być Jego świadkami w każdej chwili naszego życia”. Zaznaczył też, że działalność misyjna jest pilnie potrzebna i niezwykle ważna dla Kościoła.
„Praca misyjna pozostaje podstawową posługą, jaką Kościół winien zapewnić dzisiejszemu światu właśnie po to, żeby nadać ewangelijny sens i wymiar przemianom kulturowym, społecznym i etycznym, aby ofiarować Chrystusowe zbawienie człowiekowi naszych czasów, który dzisiaj w wielu częściach świata cierpi poniżenie i ucisk z powodu ubóstwa, przemocy i łamania praw człowieka” – przekonywał wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dodając, że „tam, gdzie nie ma ukierunkowania na misje, na dzielenie się świadectwem wiary i życia, tam nie ma mowy o żywym Kościele”.
Abp Gądecki wyraził też radość, że organizowane przez ojców werbistów święto misyjne odbywa się w archidiecezji poznańskiej, najstarszej diecezji w Polsce, która ze względu na starszeństwo powinna być bardziej dojrzała, a tym samym mocniej zaangażowana w misje. „Liczę, że także to święto przyczyni się do tego, oddziałując zarówno na młodych, którzy tu przybyli, jak i na tutejszych mieszkańców” – przyznał metropolita poznański.
Natomiast koncelebrujący Eucharystię o. Eryk Koppa, nowy prowincjał zgromadzenia werbistów, witając młodzież uczestniczącą w V MŚM zaznaczył, że „temat wiary, naszej wspólnej i mojej osobistej, zostawił nam na to spotkanie jeszcze Ojciec Święty Benedykt XVI”.
„Wiara to dar i łaska dana nam przez Boga, przekazana przez rodziców i bliskich, a jednocześnie zobowiązanie, wezwanie do życia nią w codzienności, do dawana świadectwa” – wyjaśnił o. Koppa wyrażając nadzieję, że budując i pogłębiając przez kilka dni swoją wiarę, uczestnicy święta umocnieni łaską Bożą i wspólnotą, wrócą do domów mocni wiarą.
Do Chludowa werbiści zapraszają każdego, kto czuje się młodo i chciałby dobrze rozpocząć czas wakacji. Można też przyjechać tylko na wybrany koncert, konferencję czy Eucharystię, bowiem organizatorzy MŚM podkreślają, że nie ma ono charakteru zamkniętych rekolekcji modlitewnych, ale autentycznego, radosnego świętowania.
Inicjatorami Misyjnego Święta Młodych jest Zgromadzenie Słowa Bożego popularnie w Polsce nazywane Misjonarzami Werbistami (od łac. Verbum Divini, tzn. Słowo Boże). Założył je w 1875 r. w Steylu w Holandii św. Arnold Janssen. Liczy ono blisko 6 tys. misjonarzy, w tym ponad 600 Polaków i jest obecne w prawie 70 krajach świata.
Z kolei stroną organizacyjną MŚM zajmuje się Werbistowskie Centrum Młodych TABOR, które działa od września 2009 r. w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie k. Poznania. Centrum organizuje też m.in. spotkania i rekolekcje dla młodzieży, warsztaty liturgiczne, muzyczne, plastyczne i teatralne, spotkania formacyjno-powołaniowe dla młodzieży męskiej, prowadzi Szkołę Życia Słowem Bożym oraz aktywnie włącza się w inicjatywę ewangelizacyjną „Przystanek Jezus”. Więcej informacji można znaleźć na: www.wcm.werbisci.pl.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.