Europejskim biskupom podobają się nowe dyrektywy UE.
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) pozytywnie oceniła przyjęcie przez Radę Ministrów Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej nowych "Wytycznych UE dotyczących propagowania i ochrony wolności religii lub wyznania". Zdaniem biskupów dają one Służbie zewnętrznej Unii Europejskiej, delegacjom, przedstawicielstwom i ambasadom unijnym narzędzie, które można stosować w relacjach z krajami trzecimi. Mają one chronić poszczególnych wiernych a także wspólnoty religijne.
W opublikowanym dziś w Brukseli oświadczeniu COMECE wyraża przekonanie, że w obliczu coraz częstszego naruszania wolności religijnej przez niektóre rządy a także inne podmioty, konieczne jest podjęcie działania i wypracowanie bardziej skutecznych mechanizmów. Przypomniano działania tej organizacji na rzecz większej i bardziej skutecznej ochrony wolności religijnej. Wskazano zarazem na konieczność wzmocnienia wymiaru kolektywnego wolności religijnej, aby nie ograniczano jej jedynie do jednostek, włączając wymiar społeczny i instytucjonalny poszanowania tego prawa.
Zdaniem COMECE konieczne jest też uznanie pełnego prawa rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie ze swoją wiarą. Ponadto trzeba w sposób bardziej wyważony podejść do zasady niedyskryminacji, zdając sobie sprawę z konsekwencji jakie jej stosowanie może mieć dla wolności religijnej.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.