Papieskie spotkanie z Dziełami Pomocy Kościołom Wschodnim i ponowny apel o zaradzenie potrzebom ofiar tragicznego konfliktu w Syrii.
Świadectwo wiary dawane od wieków przez katolików na Wschodzie przypomniał Papież na audiencji dla uczestników zakończonego dziś spotkania ROACO. Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim obradowały w Rzymie od 18 czerwca. W spotkaniu uczestniczyły organizacje kościelne wspierające katolików na Bliskim Wschodzie i przedstawiciele tamtejszego Kościoła. Ojciec Święty podkreślił, że w pomocy tej należy dawać pierwszeństwo formacji, zwłaszcza młodych. Projekty pomocowe winny być znakiem wyznawania miłości Boga, co stanowi o chrześcijańskiej tożsamości. Franciszek nawiązał do obecności na spotkaniu katolickich patriarchów z Iraku i Egiptu, jak też papieskich przedstawicieli dyplomatycznych w Ziemi Świętej i w Syrii, biskupa pomocniczego z Jerozolimy i franciszkańskiego kustosza Ziemi Świętej.
„Przenosi mnie to sercem w Święte Miejsca naszego Odkupienia, ale też ożywia we mnie kościelną troskę o sytuację tylu braci i sióstr, którzy żyją w warunkach niepewności i przemocy. Zdają się one nie mieć końca, a nie szczędzą niewinnych i najsłabszych. Jako wierzący mamy się stale, ufnie modlić, by Pan udzielił upragnionego pokoju razem z dzieleniem się nawzajem i z konkretną solidarnością. Chciałbym raz jeszcze zaapelować z głębi serca do osób odpowiedzialnych za narody i za organizacje międzynarodowe, do wierzących każdej religii i do ludzi dobrej woli o położenie kresu wszelkiemu cierpieniu, przemocy, dyskryminacji religijnej, kulturowej i społecznej. Niech konflikt siejący śmierć ustąpi miejsca pojednaniu, które niesie życie. Wszystkim, którzy cierpią, mówię z mocą: Nigdy nie traćcie nadziei! Kościół jest przy was, niesie wam wsparcie! Proszę, byście uczynili wszystko co w waszej mocy dla zaradzenia wielkim potrzebom dotkniętej konfliktami ludności, szczególnie syryjskiej – ludzi z umiłowanej Syrii, uchodźców i wygnańców, którzy są coraz liczniejsi”.
Papież przytoczył to, co na początku II wieku napisał do chrześcijan Rzymu św. Ignacy z Antiochii Syryjskiej (List do Rzymian IX, 1).
„Ja też wam powtarzam jego słowa: «Pamiętajcie w swej modlitwie o Kościele w Syrii; czuwać nad nim będzie Jezus Chrystus i wasze miłosierdzie». Panu życia powierzam tamtejsze niezliczone ofiary i proszę Najświętszą Matkę Boga, by pocieszyła wszystkich, którzy są w «wielkim ucisku» (Ap 7, 14). Tak, to naprawdę wielki ucisk!” – dodał Ojciec Święty.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.