W tym roku mija 70. rocznica zbrodni wołyńskiej. Ofiarami czystki etnicznej, dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich, padło ok. 50 tys. Polaków. To jedna z tych kart w historii, które wciąż dzielą narody ukraiński i polski.
W tym roku mija 70-a rocznica zbrodni wołyńskiej. Ofiarami czystki etnicznej, dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich, padło ok. 50 tys. Polaków. To jedna z tych kart w historii, które wciąż dzielą narody ukraiński i polski.
Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski zwraca uwagę, że niestety w historiografii ukraińskiej mówi się o przesiedleniach Polaków, a nie o mordach.
W opinii abp. Mokrzyckiego podstawą polsko-ukraińskiego pojednania powinno być bezwzględne i jednoznaczne potępienie ideologii skrajnego nacjonalizmu i czynów, które z niego wynikły.
Metropolita lwowski podkreślił również, że rocznica zbrodni wołyńskiej jest dobrą okazją do ostatecznego uporządkowania tej sprawy.
28 czerwca podczas wizyty w Polsce abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego nastąpi podpisanie wspólnej deklaracji polsko-ukraińskiej w związku z 70-ą rocznicą zbrodni wołyńskiej. Ma to być kolejny istotny krok zachęcający do pojednania narodów obu krajów.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Tłumy na ulicach, całonocne czuwania w kościołach... 20 lat temu Polska żegnała Jana Pawła II.
Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Renato Boccardo.