Od konfliktu do wspólnoty – tymi słowami luteranie i katolicy opisują swe ekumeniczne dokonania ostatnich 50 lat, w perspektywie 500-lecia reformacji w 2017 r.
Taki jest też tytuł wspólnego dokumentu na temat tej rocznicy, który został dziś opublikowany przez Kościół katolicki i Światową Federację Luterańską. Dokument liczy 90 stron.
Uznaje wspólną odpowiedzialność za podziały w Kościele zachodnim w XVI w. Analizuje też główne myśli Marcina Lutra w perspektywie ekumenicznego dialogu między dwoma wyznaniami.
Zdaniem ks. Matthiasa Turka odpowiedzialnego w Watykanie za dialog z luteranami dokument ten jest prawdziwym kamieniem milowym w dwustronnych relacjach. „Po tak wielu stuleciach konfliktów i nieporozumień, które były nawet przyczyną wojen, będzie to pierwsza rocznica reformacji, którą będziemy obchodzić razem, ekumenicznie – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Turk. – Nasza komisja dwustronna zatwierdziła również materiały liturgiczne dla wspólnych nabożeństw ekumenicznych. W ten sposób chcemy zastosować w praktyce to, co udało się nam wyjaśnić na szczeblu teologicznym. Liturgie te będą zawierały cytaty z dokumentów, czytania biblijne, a także intencje modlitwy, w tym również modlitwa o przebaczenie wszelkiego zła, którego się dopuściliśmy przeciwko sobie nawzajem”.
Obecny na prezentacji dokumentu kard. Kurt Koch, przewodniczący watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu, zaznaczył jednak, że nie da się świętować podziału Kościoła.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.