Kościół prawosławny w Serbii wystosował apel o wprowadzenie tam zakazu aborcji, za wyjątkiem przypadków, gdy jest to konieczne z przyczyn medycznych.
Odnośny dokument opublikowano na zakończenie ostatniej sesji Świętego Synodu, która obradowała w Belgradzie. Zwierzchnicy serbskiej Cerkwi poparli w ten sposób inicjatywę grupy prawosławnych lekarzy, którzy alarmują, że właśnie aborcja jest główną przyczyną spadku populacji Serbii, dołączając tym samym do innych plag, jak upadek moralny społeczeństwa oraz kryzys rodziny i religijności.
W Serbii proceder aborcji jest bardzo rozpowszechniony. Apelując o jego ograniczenie, prawosławny synod zalecił jednocześnie wszystkim eparchiom zorganizowanie specjalnych funduszy na wsparcie rodzin wielodzietnych.
Innym tematem, którym zajął się Święty Synod, były negocjacje serbsko-kosowskie na rzecz porozumienia w sprawie normalizacji wzajemnych stosunków. Cerkiew skrytykowała tę inicjatywę, przypominając trudną sytuację serbskiej mniejszości w Kosowie oraz bezkarne niszczenie przez muzułmańskich Albańczyków chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego tej krainy.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.