Dziesięć przykazań to dar Boga, który wskazuje nam, jak zachować wolność i żyć w miłości – powiedział Papież w wideoprzesłaniu, które skierował do uczestników kolejnego etapu inicjatywy ewangelizacyjnej „10 placów dla 10 przykazań”. Odbywa się ona w różnych włoskich miastach z inicjatywy Odnowy w Duchu Świętym i pod patronatem Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. W ten weekend dotarła ona do Mediolanu.
W wideoprzesłaniu, które zostało wyemitowane wczoraj wieczorem, Franciszek wyjaśnił, na czym polega znaczenie przykazań. „Słowo «przykazanie» nie jest modne – zauważył Papież. – Współczesnemu człowiekowi kojarzy się z czymś negatywnym, z kimś, kto chce narzucić ograniczenia, stawia przed nami przeszkody. I niestety historia, również niedawna, została naznaczona przez narzucone i opresyjne tyranie, ideologie, logiki, które nie dążyły do dobra człowieka, lecz do zdobycia władzy, sukcesu, korzyści. Jednak dziesięć przykazań pochodzi od Boga, który nas stworzył z miłości, ustanowił przymierze z ludzkością i chce tylko dobra człowieka. Zaufajmy Mu. Zdajmy się na Boga!”
Papież zwrócił też uwagę na nędzę współczesnego świata, która wynika z odrzucenia przykazań. „Ileż nierówności jest na świecie! Ileż jest głodu chleba i prawdy! Ileż nędzy moralnej i materialnej wynika z odrzucenia Boga i zastąpienia Go bożkami” – mówił Papież do uczestników ewangelizacyjnej akcji w Mediolanie.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.