„Obecnie istotne jest, by ludzie wszystkich religii wykazali rzeczywistą solidarność, odrzucając przemoc i angażując się na rzecz pokoju”.
Tak napisał przewodniczący Biura Dialogu Międzyreligijnego przy Konferencji Biskupów Anglii i Walii po tym, jak 22 maja został brutalnie zamordowany, prawdopodobnie przez bojowników islamskich, brytyjski żołnierz Lee Rigby. Ta tragiczna śmierć w dzielnicy Woolwich wywołała w Londynie antymuzułmańskie demonstracje.
W oświadczeniu wydanym w imieniu katolickiego episkopatu abp Kevin McDonald przypomniał słowa Jana Pawła II o konieczności dialogu między muzułmanami i chrześcijanami. „Duch wzajemnego szacunku ma istotne znaczenie dla przyszłości” – podkreślił hierarcha. Jednocześnie zapewnił rodzinę i przyjaciół ofiary o modlitwie.
Wczoraj w kościele św. Piotra Apostoła w londyńskiej dzielnicy Woolwich lokalna społeczność zgromadziła się na Mszy w intencji zamordowanego żołnierza i jego bliskich. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Southwark Patrick Lynch. Uczestniczył w niej również anglikański biskup Woolwich, Michael Ipgrave.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.