Dzień Akcji Katolickiej i Apostolatu Świeckich

"Świadkowie wiary w świecie" – pod takim hasłem Kościół w Hiszpanii obchodzi dzisiaj Dzień Akcji Katolickiej i Apostolatu Świeckich. Poprzedziły go czuwania modlitewne w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Hasło przypomina o konieczności głębokiego nawrócenia i odnowy wspólnot chrześcijańskich w Roku Wiary, który ogłosił papież Benedykt XVI. „Kościół i wierzący, którzy do niego należą przekazują to, czym żyją. Nie można przekazywać czegoś, w co się nie wierzy, ani się tym nie żyje. Nie można głosić Ewangelii, nie wiedząc, co oznacza «być» z Jezusem, przeżywać w Duchu doświadczenie Ojca” – piszą w okolicznościowym liście hiszpańscy biskupi. Wiara, która jest „aktem wolności” wymaga „społecznej odpowiedzialności za to, w co się wierzy”. „Będzie to możliwe, kiedy świeccy pokonają w sobie samych rozdział pomiędzy Ewangelią i życiem” w rodzinie, w pracy i w społeczeństwie. Wobec panującego „kryzysu społecznego, ekonomicznego i wiary, który dotyka nasz kraj, dobrze jest przypomnieć, że istnieje ścisły związek pomiędzy wiarą i miłością”. Biskupi zachęcają katolików do większej aktywności, aby pomóc najbardziej potrzebującym i dotkniętym kryzysem, szczególnie rodzinom.

W sobotę wieczorem w wielu katedrach i parafiach odbyły się czuwania modlitewne. Szczególny charakter miało ono w Madrycie. W Roku Wiary i w ramach trwającej Misji Madryt 1100 młodych osób przyjęło sakrament bierzmowania z rąk kard. Rouco Vareli.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama