Coraz więcej osób chrzci swoje dzieci i bierze ślub na Veltins Arena.
Ekumeniczna kaplica na stadionie niemieckiej drużyny Schalke 04 Gelsenkirchen istnieje od 2001 roku. Prowadzą ją ksiądz katolicki i ewangelicki pastor, nie ma w niej tabernakulum. Za to przychodzi do niej coraz więcej wiernych. Nie tylko, by się zwyczajnie pomodlić, ale także, by wziąć tu ślub lub ochrzcić dzieci. Rocznie chrzci tutaj 80 osób. Ponadto od kiedy w 2001 roku założono kaplicę, ślub wzięło tu 300 par. Klub posiada także własny cmentarz, jednak nie cieszy się on zbytnim zainteresowaniem.
Pierwszym ewangelickim opiekunem miejsca był pastor Jochen Dohm, który od 40 lat kibicuje Schalke. Dziś jest na emeryturze. Jest członkiem klubu, chodzi na prawie wszystkie mecze, jeśli może, także wyjazdowe. – Obecność kaplicy wynika z górniczego charakteru klubu, przywiązania górników do postaci św. Barbary – tłumaczy. Za budowę miejsca modlitwy zapłacił w całości klub.
Jednak stara się nie popadać w fanatyzm. Ważne dla niego było to, by w kaplicy nie było barw klubowych, odmawiał chrzczenia dzieci w koszulkach drużyny. – Chrzest to przyznanie się do Boga, nie do Schalke – mówi. – Schalke nie może mnie zbawić, dać mi sensu życia. Tego nie może żaden klub piłkarski na świecie. Piłka nożna byłaby bardzo płytką religią – dodaje.
Od 2008 roku, kiedy kapelanem klubu został pastor Norbert Filthaus, nieco się zmieniło. Przykładowo Filthaus nosi podczas uroczystości bluzę Schalke. Rocznie chrzci tutaj 80 osób. Ponadto od kiedy w 2001 roku założono kaplicę, ślub wzięło tu 300 par. Jednak stara się, by w tym miejscu najważniejszy był Bóg. – Schalke emocjonuje ludzi. W tym miejscu ludzie, którzy normalnie mają niewiele wspólnego z Kościołem, będą mieli z nim dobry kontakt. W kaplicy mogę, wychodząc od piłki nożnej, uświadomić znaczenie wiary – twierdzi pastor.
Klub FC Schalke 04 Gelsenkirchen to jedna z lepszych drużyn piłkarskich w Niemczech. Występuje w 1. Bundeslidze, na kolejkę przed końcem sezonu zajmuje 4. miejsce w tabeli, z prawem gry w Lidze Europejskiej. Mecze rozgrywa na stadionie Veltins Arena.
Zagłosuj w sondzie: Czy chrzest dziecka w kaplicy stadionowej to dobry pomysł?
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.