Abp Michalik po audiencji u Franciszka

Franciszek to kolejny papież, któremu bliskie są sprawy Polski i Europy – powiedział abp Józef Michalik po audiencji u Ojca Świętego. Został on przyjęty wraz z innymi członkami prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy. Było to pierwsze spotkanie tego gremium z nowym papieżem.

„Ojciec Święty tworzy atmosferę «bezpośredniości», uśmiechu i spokoju – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Zainteresowanie Ojca Świętego było wyraźne. Szereg przedstawianych przez nas problemów i programów naszej pracy bardzo zainteresowało Ojca Świętego. Reagował on bardzo żywo. Zainteresowało go np. najbliższe zebranie plenarne Rady Biskupów Europejskich, którego temat brzmi: «Bóg i państwo», dotyczy więc religii wobec świeckiego, zlaicyzowanego państwa. To temat współcześnie bardzo żywy.

Następnie uderzyła mnie bezpośrednia i głęboka wiedza Ojca Świętego na temat ekumenizmu, różnic między pewnymi tendencjami i oczekiwaniami. Ojciec Święty był pełen nadziei. Nasze spotkanie miało miejsce tuż po spotkaniu z koptyjskim papieżem z Egiptu, który przybył właśnie do Watykanu. Trwało to dość długo, nasze spotkanie nawet nieco się opóźniło. Nie była to tylko audiencja, ale również wspólna modlitwa. Poprosiłem o błogosławieństwo dla Polski, którego Ojciec Święty nam udzielił. Sam zaproponował, aby nasze spotkanie rozpocząć modlitwą. Widać, że jest to papież, dla którego Polska jest bardzo bliska. Zna on dość dobrze Europę wbrew powierzchownym podejrzeniom, że rzeczywiście będzie to papież «z końca świata». Okazuje się jednak, że ten «koniec świata» nie jest tak daleko, ale jest blisko nas” – powiedział abp Michalik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg