Katolicy i anglikanie chcą zrozumieć, co ich poróżniło. Temu celowi służy rozpoczynające się dziś posiedzenie Międzynarodowej Komisji Dialogu Anglikańsko-Rzymskokatolickiej, od angielskiego skrótu zwanej Arcic.
Tym razem odbywa się ono w Rio de Janeiro. Ze strony katolickiej przewodniczy ks. Mark Langham z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
„Aktualna faza dialogu Arcic ma charakter bardziej refleksyjny – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Langham. – Nie zajmujemy się trudnymi i pilnymi problemami, które istnieją dziś w relacjach między katolikami i anglikanami. Spoglądamy natomiast w przeszłość na nasze wspólne korzenie, wspólną tradycję, która nas łączy. Robimy to, by zrozumieć, w którym momencie i z jakich powodów nasze drogi się rozeszły. I będzie nam zależało na wypracowaniu wspólnego oświadczenia, w którym ukażemy, w jaki sposób każdy z nas doszedł do aktualnego stanowiska. A zatem nie chodzi nam o samo analizowanie problemów, lecz o ukazanie drogi, jaka nas ku tym problemom prowadziła. Jakie były nasze punkty odniesienia, w jaki sposób posługiwaliśmy się Pismem Świętym, nauczaniem ojców Kościoła, Tradycją, wypracowując aktualne stanowisko” – powiedział ks. Langham.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.