Prostota gestów i słów Papieża Franciszka bardzo dobrze są odbierane w kraju o kulturze buddyjskiej, takim jak Kambodża – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Olivier Schmitthaeusler, wikariusz apostolski Phnom Penh.
Kościół w Kambodży jest niewielki, ale bardzo dynamiczny pod względem ewangelizacyjnym. W społeczeństwie liczącym 14 mln mieszkańców, katolików jest 20 tys. Tym niemniej w tak niewielkiej wspólnocie w ubiegłą Wielkanoc było 300 chrztów dorosłych. O misyjnym charakterze tego Kościoła świadczy też fakt, że 90 procent chrześcijan w tym kraju to konwertyci – przypomina misyjny biskup Schmitthaeusler.
„Na ostatnim synodzie biskupów, odwołując się do naszego doświadczenia, mówiłem, że Kościół ewangelizacyjny musi być prosty i ubogi, musi być świadkiem miłości i przemawiać do serca człowieka – powiedział bp Schmitthaeusler. – Widzimy, że również Franciszek opowiada się za takim Kościołem. Nasze wspólnoty z konieczności są ubogie. Ich członkowie to ubodzy, żyjący na wybrzeżu bądź w górach. Byli bardzo przywiązani do Benedykta XVI, który w ubiegłym roku skierował nawet wideoprzesłanie do naszego małego Kościoła w Kambodży. Teraz odkrywamy prostotę Franciszka. Prostota słów, a przede wszystkim gestów przemawia do tutejszej ludności. Jej świadkami są też bracia z Taizé, którzy ostatnio głosili rekolekcje dla 70 młodych. Wszyscy oni nawrócili się w ostatnich latach, bo urzekła ich prostota słów i gestów, które przemawiają do serca” – dodał francuski biskup-misjonarz.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.