Furtka do nadużyć

Ponad 40 biskupów i wierni z Polski uczestniczyło w Gnieźnie w uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha.

„Brak regulacji w kwestii bioetycznej, a więc luka prawna, to otwarta furtka do nadużyć, czyli do niszczenia poczętego życia ludzkiego, to poważny grzech zaniedbania” – mówił dziś w Gnieźnie abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki upomniał się także o prawa pracowników i pytał o stan wiary w naszym kraju.

W homilii wygłoszonej podczas dzisiejszych uroczystości świętowojciechowych abp Skworc zwrócił uwagę na brak aktywności polskich parlamentarzystów w kwestii prawnego zabezpieczenia embrionów, czyli ludzkich zarodków.
"W październiku 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie, że zarodki ludzkie są nosicielami godności osoby ludzkiej i w związku z tym zakazane są eksperymenty i handel nimi. Brak regulacji w tej kwestii, a więc luka prawna, to otwarta furtka do nadużyć, czyli do niszczenia poczętego życia ludzkiego, to poważny grzech zaniedbania” – stwierdził hierarcha.

Nawiązał także do toczącej się ostatnio dyskusji między pracodawcami, pracobiorcami i ich związkami zawodowymi a rządem. Jak podkreślił „dotykamy trudnego problemu prawa pracy, które nie zostało zreformowane, a dziś w nowym kontekście gospodarczo-społecznym wymaga zmian.

„Nie wchodząc w szczegóły projektu ustawy dotyczącej rocznego rozliczenia czasu pracy, trzeba przypomnieć najpierw zasadę porządkującą: człowiek ma pierwszeństwo przed pracą, a praca przed kapitałem” – podkreślił abp Skworc, dodając, że państwo w kwestiach pracowniczych powinno stawać po stronie słabszego, a tym słabszym w układzie pracodawca - pracobiorca jest zawsze pracownik.

Metropolita katowicki pytał również w swoim kazaniu o stan wiary Polaków. Nawiązując do świadectwa św. Wojciecha, żyjącego – jak mówił – duchowością "ora et labora", pytał jaka jest modlitwa Polaków? Według badań Instytut Statystki Kościoła Katolickiego udział Polaków we Mszy św. niedzielnej wynosi około 40 proc. zobowiązanych. Zauważalna jest tendencja spadkowa. Rośnie natomiast liczba przyjmujących Komunię świętą.

„Pamiętając o słowach Jana Pawła II, że "Eccelesia de Eucharistia vivat", uświadamiamy wszystkim ochrzczonym poważny obowiązek udziału we Mszy św. niedzielnej, która buduje Kościół” – zaznaczył abp Skworc.

Ponad 40 biskupów i liczni wierni z archidiecezji gnieźnieńskiej i Polski uczestniczą od wczoraj w Gnieźnie w uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. To największy świętowojciechowy odpust w naszym kraju.
Obecni są m.in.: kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Henryk Hoser SAC - ordynariusz warszawsko-praski, abp Marian Gołębiewski z Wrocławia, abp Stanisław Nowak z Częstochowy, abp Sławoj Leszek Głódź z Gdańska, abp Andrzej Dzięga ze Szczecina, abp Wiktor Skworc z Katowic oraz abp Wojciech Ziemba z Olsztyna.

Do Gniezna przyjechali także hierarchowie z Niemiec, Rumunii i Czech z kard. Dominikiem Duką OP na czele. Obecni są przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, władze uczelni wyższych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, członkowie bractw, a także goście specjalni: Yerik Utembayew ambasador Kazachstanu, Władimir Tkaczew konsul generalny Federacji Rosyjskiej oraz Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie śp. Ryszardzie Kaczorowskim, którego imię otrzymał jeden z gnieźnieńskich parków.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliorem poświęcił i nałożył krzyże misyjne 36 misjonarkom i misjonarzom, którzy już niebawem rozpoczną posługę misyjną w różnych zakątkach świata. W Gnieźnie dobiega końca główna Msza św. ku czci patrona Polski - św. Wojciecha.
Misjonarze i misjonarki pochodzą z 26 polskich archidiecezji i diecezji: katowickiej, przemyskiej, drohiczyńskiej, ełckiej, gliwickiej, kaliskiej, kieleckiej, lubelskiej, płockiej, rzeszowskiej, sandomierskiej, siedleckiej (najwięcej), zamojsko-lubaczowskiej, elbląskiej, białostockiej, warszawsko-praskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, łomżyńskiej, opolskiej, sosnowieckiej, tarnowskiej, toruńskiej, legnickiej, bielsko-żywieckiej i szczecińsko-kamieńskiej.

W grupie tej jest 14 księży diecezjalnych, 6 księży zakonnych m.in. pallotyni, 1 brat zakonny - albertyn, który uda się na misje do Pakistanu, 12 sióstr zakonnych, 2 misjonarki świeckie i 1 ksiądz mający służyć pomocą duszpasterską wśród Polonii w USA. Misjonarze i misjonarki już niebawem udadzą się do pracy misyjnej w najdalszych zakątkach świata m.in. do: Zambii, Senegalu, Peru, Urugwaju, Boliwii, Argentyny, Ekwadoru, Papui Nowej Gwinei, Burkina Faso, Kenii, Ghany, Pakistanu, na Antyle i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Obrzęd wręczania krzyży misyjnych podczas uroczystości świętowojciechowych ma wieloletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 roku. Otrzymało je wówczas 12 neoprezbiterów ze Zgromadzenia Słowa Bożego SVD. Osiemnaście lat później, w 1997 roku, podczas drugiej wizyty Papieża Polaka u grobu św. Wojciecha ceremonię powtórzono. W następnym roku, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego, weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.Niedzielne uroczystości rozpoczęła tradycyjnie procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych, która przeszła udekorowanymi ulicami Gniezna na Plac św. Wojciecha u stóp katedry, gdzie pod przewodnictwem kard. Dominika Duki sprawowana jest uroczysta Msza odpustowa.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg