Dialog społeczny z udziałem wszystkich środowisk dla wyjścia z kryzysu proponują biskupi Francji. Specjalny komunikat na ten temat wydała obradująca w Paryżu konferencja episkopatu tego kraju.
Biskupi nawiązują do rosnących napięć społecznych będących wynikiem zapowiedzi restrukturyzacji kluczowych gałęzi przemysłu, co grozi wzrostem bezrobocia.
Według obliczeń Fundacji Abbé Pierre’a we Francji ponad 3 mln ludzi jest pozbawionych pracy. Stanowi to wzrost o niemal 11% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Biskupi wyrażają solidarność z ofiarami kryzysu oraz tymi, którzy są odpowiedzialni za zażegnanie jego skutków. Zachęcają przy tym, by do rozwiązywania problemów socjalnych podchodzić dalekowzrocznie. Zdaniem episkopatu takim podejściem jest dialog społeczny uwzględniający fakt, że dane przedsiębiorstwo to także rodzaj ludzkiej wspólnoty, w której pracownicy, akcjonariusze i kadra kierownicza są od siebie nawzajem zależni. Dlatego rozwiązań zachodzących problemów należy poszukiwać razem dla wspólnego dobra – uważają francuscy biskupi. Ich zdaniem chodzi zwłaszcza o wzięcie pod uwagę cierpienia, jakie ma miejsce w związku z grupowymi zwolnieniami. Z drugiej strony Kościół zdaje sobie sprawę, że wiele zachodzących zmian ma charakter nieuchronny i to również powinni wziąć pod uwagę zarówno przedsiębiorcy, jak i związki zawodowe. Dlatego biskupi wzywają do dialogu społecznego „w duchu sprawiedliwości, gdzie wysiłki byłyby proporcjonalne do posiadanych możliwości”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.