Gorzowianie dali 63 tys. na hospicjum

Ponad 63 tys. zł zebrano podczas poniedziałkowej kwesty na rzecz Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Datki w mieście zbierało ponad tysiąc wolontariuszy. Zebrano o ok. 17 tys. zł mniej niż w 2012 r. - poinformowało we wtorek hospicjum.

Wolontariusze zbierali datki w rejonie centrów handlowych, dużych sklepów, na największych osiedlach oraz przystankach komunikacji miejskiej - łącznie w 170 miejscach Gorzowa.

"To, że zebraliśmy mniej pieniędzy, jest ilustracją zubożenia społeczeństwa. Widać, że ludziom żyje się coraz ciężej. Z tą rzeczywistością musimy się pogodzić i podziękować tym, którzy mimo wszytko podzielili się pieniędzmi z chorymi" - powiedział PAP dyrektor Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Marek Lewandowski.

Jak dodał, z relacji wolontariuszy wynika, że mieszkańcy Gorzowa byli zaskoczeni terminem zbiórki, która w poprzednich latach odbywała się w lutym z okazji Światowego Dnia Chorego.

Zaznaczył, że przy określeniu terminu kwesty w 2014 r. decydujący głos będą mieli wolontariusze, dla których wiosenna pogoda na pewno stwarza mniej niedogodności.

Gorzowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila działa od 1993 roku. W 1995 roku organizacja wprowadziła się do budynku po żłobku przy ul. Stilonowej, gdzie mieści się do tej pory.

Podstawą działalności hospicjum są pieniądze z kontraktu z NFZ (w tym roku to ok. 1,9 mln zł), jednak bez pomocy sponsorów i wpływów z różnego rodzaju akcji charytatywnych czy darowizn w ramach 1 proc. podatku hospicjum nie byłoby w stanie działać w tak szerokim zakresie, jak teraz. W tym roku jego budżet jest szacowany na 3,2 mln zł.

Hospicjum prowadzi oddział opieki stacjonarnej i tzw. hospicjum domowe oraz dziecięce. Ma także dział dziennego pobytu, rehabilitacji, poradnię paliatywną i psychologiczną. Każdego roku pod opieką samego hospicjum stacjonarnego i domowych dla dzieci i dorosłych znajduje się 600-700 osób.

Coroczne kwesty na rzecz gorzowskiego hospicjum mają już blisko 15-letnią tradycję.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama