Papież Franciszek zamierza zdecydowanie zabiegać o zjednoczenie chrześcijan. Istotnym i owocnym w tym względzie okazała się dzisiejsza audiencja dla Nikolausa Schneidera przewodniczącego Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech – uważa watykański rzecznik.
„Pastor Schneider pogratulował Papieżowi wyboru imienia – relacjonował ks. Federico Lombardi SJ. – Św. Franciszek przemawia bowiem skutecznie do wszystkich chrześcijan. Rozmowa na tematy ekumeniczne skupiła się na znaczeniu ekumenizmu męczenników, do którego Papież przywiązuje szczególną wagę. Sam ma zresztą dobrą wiedzę na temat cierpień, których doświadczyły różne osoby również z Kościoła ewangelickiego w czasach nazizmu i w innych okolicznościach” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Lombardi.
Szef niemieckich ewangelików podjął też temat 500-lecia reformacji w 2017 r. Chciał, aby niektóre uroczystości rocznicowe mogły się odbyć w Rzymie. W tej kwestii Papież Franciszek odesłał go jednak do przemówień Benedykta XVI na temat Marcina Lutra – powiedział watykański rzecznik.
Ze swej strony pastor Schneider docenił atmosferę szczerości, w której odbywała się rozmowa z Ojcem Świętym. Papieżowi zależy, aby wszyscy chrześcijanie pamiętali o krzyżu Chrystusa - powiedział. Franciszek poprosił też niemieckich ewangelików o modlitwę w jego intencji, aby „mógł pełnić swą posługę z mocą i odwagą”. Spotkanie z Papieżem zakończyło się wspólnym odmówieniem modlitwy Ojcze nasz.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.