Triduum Paschalne z Franciszkiem

Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem papież przewodniczy w Watykanie głównym obrzędom Triduum Paschalnego. W tym roku po raz pierwszy w roli tej wystąpi nowy Biskup Rzymu - Franciszek.

W Wielki Czwartek 28 marca rano przewodniczył on Mszy św. Krzyżma w bazylice św. Piotra, po południu zaś sprawował Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, połączonej z umyciem nóg, w zakładzie karnym dla nieletnich Casal del Marmo (zob.: Papież umył stopy 12 nieletnim więźniom).

.W Wielki Piątek 29 marca – jedynym dniu w roku kościelnym, gdy w Kościele katolickim nie odprawia się Eucharystii – Ojciec Święty będzie przewodniczył w bazylice św. Piotra liturgii Męki Pańskiej o godz. 17. Złożą się na nie Liturgia Słowa, adoracja Krzyża i Komunia święta.

Wieczorem tegoż dnia o godz. 21.15 rozpocznie się tradycyjna Droga Krzyżowa wokół Koloseum, do której rozważania przygotował w tym roku maronicki patriarcha antiocheński kard. Beszara Butros Rai z Libanu wraz z grupą młodzieży z tego katolickiego Kościoła wschodniego. W procesji weźmie udział Ojciec Święty, który na zakończenie wygłosi do wiernych przemówienie i udzieli wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.

W sobotę o godz. 20.30 rozpocznie się wigilia paschalna w bazylice św. Piotra. Złożą się na nią pobłogosławienie przez Franciszka nowego ognia na dziedzińcu przed świątynią, procesjonalne wejście z nim do bazyliki i stopniowe zapalanie paschału przy śpiewie hymnu "Exsultet". Potem rozpocznie się Liturgia Słowa, Liturgia Chrztu i wreszcie Liturgia Eucharystyczna z udziałem kardynałów i biskupów – wszystkim im będzie przewodniczył papież.

W Niedzielę Wielkanocną 31 marca Ojciec Święty odprawi Mszę św. na placu przed bazyliką watykańską – początek: godz. 10.15 – po czym z jej głównej loggii złoży wszystkim życzenia świąteczne i udzieli im błogosławieństwa "Urbi et Orbi" (Miastu, tj. Rzymowi, i światu).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama