Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem papież przewodniczy w Watykanie głównym obrzędom Triduum Paschalnego. W tym roku po raz pierwszy w roli tej wystąpi nowy Biskup Rzymu - Franciszek.
W Wielki Czwartek 28 marca rano przewodniczył on Mszy św. Krzyżma w bazylice św. Piotra, po południu zaś sprawował Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, połączonej z umyciem nóg, w zakładzie karnym dla nieletnich Casal del Marmo (zob.: Papież umył stopy 12 nieletnim więźniom).
.W Wielki Piątek 29 marca – jedynym dniu w roku kościelnym, gdy w Kościele katolickim nie odprawia się Eucharystii – Ojciec Święty będzie przewodniczył w bazylice św. Piotra liturgii Męki Pańskiej o godz. 17. Złożą się na nie Liturgia Słowa, adoracja Krzyża i Komunia święta.
Wieczorem tegoż dnia o godz. 21.15 rozpocznie się tradycyjna Droga Krzyżowa wokół Koloseum, do której rozważania przygotował w tym roku maronicki patriarcha antiocheński kard. Beszara Butros Rai z Libanu wraz z grupą młodzieży z tego katolickiego Kościoła wschodniego. W procesji weźmie udział Ojciec Święty, który na zakończenie wygłosi do wiernych przemówienie i udzieli wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.
W sobotę o godz. 20.30 rozpocznie się wigilia paschalna w bazylice św. Piotra. Złożą się na nią pobłogosławienie przez Franciszka nowego ognia na dziedzińcu przed świątynią, procesjonalne wejście z nim do bazyliki i stopniowe zapalanie paschału przy śpiewie hymnu "Exsultet". Potem rozpocznie się Liturgia Słowa, Liturgia Chrztu i wreszcie Liturgia Eucharystyczna z udziałem kardynałów i biskupów – wszystkim im będzie przewodniczył papież.
W Niedzielę Wielkanocną 31 marca Ojciec Święty odprawi Mszę św. na placu przed bazyliką watykańską – początek: godz. 10.15 – po czym z jej głównej loggii złoży wszystkim życzenia świąteczne i udzieli im błogosławieństwa "Urbi et Orbi" (Miastu, tj. Rzymowi, i światu).
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.