Apel bliskowschodnich patriarchów katolickich o dialog

Przed odlotem do Castel Gandolfo Ojciec Święty przyjął katolickiego patriarchę koptyjskiego. Ibrahim Isaac Sidrak wraz z innymi patriarchami obrządków wschodnich przebywa w tych dniach w Rzymie w związku z rozpoczęciem nowego pontyfikatu. 19 marca przed Mszą inauguracyjną modlili się oni razem z Papieżem przy grobie św. Piotra.

Przy tej okazji zwierzchnicy wschodnich katolików spotkali się 18 marca w rzymskiej bazylice Matki Bożej in Cosmedin. Znajduje się tam rezydencja patriarchy melchickiego Grzegorza III. Patriarchowie – obok wspomnianych również ormiański, syryjski, maronicki i chaldejski, a także łaciński z Jerozolimy – podpisali wspólny apel.

Hierarchowie zapewniają o modlitwie za Ojca Świętego, któremu złożyli gratulacje w imieniu własnym i synodów swoich Kościołów patriarchalnych. Proszą Boga, by Franciszek „mógł podjąć wyzwania stojące przed Kościołem na całym świecie, a zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie życie chrześcijan jest zagrożone, a ich przyszłość niepewna”. Patriarchowie omówili alarmujące sytuacje przeżywane w ich krajach, troszcząc się o niepokoje i cierpienia swych wiernych oraz wszystkich rodaków. Odrzucając przemoc i wzywając do pokojowego rozwiązywania konfliktów, potępiają porwania, torturowanie, zabójstwa i ataki na miejsca święte. Wyrażają solidarność uchodźcom i przesiedleńcom, zwłaszcza w Syrii. Zapewniają o swej współpracy z organizacjami humanitarnymi celem poprawy tragicznej sytuacji. Popierają dążenie do reform politycznych, społecznych i gospodarczych. W imię praw obywatelskich wspólnych muzułmanom i chrześcijanom katoliccy patriarchowie wzywają mieszkańców świata arabskiego, by ubogacali społeczeństwa wartościami duchowymi, podtrzymując dialog między religiami i cywilizacjami, jaki zawsze był tam obecny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama