„Wybór nowego Papieża jest punktem zwrotnym w życiu Kościoła katolickiego, ale ma też znaczenie dla ludzi innych Kościołów i wyznań”. Słowa te czytamy w przesłaniu, jakie skierował do Franciszka I sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.
Pisząc o osobie pierwszego Papieża pochodzącego z południowej części naszego globu, pastor Olav Fykse Tveit nazywa go „pielgrzymem sprawiedliwości i pokoju, który prowadził prosty styl życia i wyraża troskę o sprawiedliwość społeczną oraz promocję ubogich”. Sekretarz ekumenicznej organizacji zrzeszającej Kościoły innych wyznań z całego świata przypomina, że od czasów Soboru Watykańskiego II prowadzi ona konstruktywny dialog i współpracuje z Kościołem katolickim. Duchowny wyraża nadzieję na ścisłą współpracę również w czasie obecnego pontyfikatu.
Na wybór pierwszego Papieża pochodzącego z Ameryki Łacińskiej pozytywnie zareagowali też chrześcijanie innych wyznań z tej części świata. Gratulują mu wyboru sekretarz generalny Latynoamerykańskiej Rady Kościołów pastor Nilton Giese i pastor Antonio Carlos Alfredo Dourte Voelker, przewodniczący obejmującego m.in. Argentynę Kościoła Ewangelickiego Rio de la Plata.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.