„Rozerwijmy więzy śmierci dławiące ludność Środkowej Afryki i ocalmy ją”. Taki tytuł nosi apel episkopatu RŚA do społeczności międzynarodowej.
Biskupi zwracają uwagę, że rebelianci nie respektują porozumienia, które na początku roku podpisali w Libreville, stolicy Gabonu, z rządem Republiki Środkowej Afryki. W kraju miał zostać utworzony rząd jedności narodowej, a siły rebelianckie zaprzestać działań militarnych i wycofać się z zajmowanych terenów.
Tymczasem znaczna część kraju nadal jest okupowana przez rebeliantów, którzy szerzą wśród ludności cywilnej przemoc i strach. Wielu mieszkańców Republiki Środkowej Afryki było zmuszonych porzucić swe domy i pola uprawne. Przed zagrożeniem ukrywają się w dżungli. „Nie ma już szacunku dla fizycznej integralności osoby ludzkiej, zwłaszcza kobiet i dziewcząt, które są wykorzystywane i gwałcone” – piszą biskupi. Szkoły i szpitale pozostają zrujnowane, podobnie jak budynki administracyjne. Sprofanowano i splądrowano wiele świątyń.
Biskupi proszą o pomoc humanitarną, szczególnie żywność i leki, które są niezbędne dla wyczerpanej konfliktem ludności. Podkreślają też konieczność przywrócenia w kraju zniszczonej komunikacji telefonicznej. Episkopat zwrócił się także do rządu Republiki Środkowej Afryki o wzięcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców. Natomiast od rebeliantów zażądał zaprzestania przemocy wobec cywilów oraz poszanowania pozostałej infrastruktury kościelnej i publicznej.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.