Święci jak nowo wyrzeźbieni

W związku ze zbliżającym się konklawe i inauguracją nowego pontyfikatu podjęto starania, by jak najszybciej zakończyć konserwację figur świętych, stojących na kolumnadzie na placu Świętego Piotra. Duże rusztowania zasłaniają część Pałacu Apostolskiego.

Abdykacja Benedykta XVI i spodziewany napływ wiernych do Watykanu w dniach konklawe i mszy intronizacyjnej zbiegły się w czasie z gruntownym remontem i czyszczeniem około 30 figur na portyku Berniniego z połowy XVII wieku.

Prace prowadzone są z wielkim rozmachem, a część kolumnady została zastawiona wysokimi rusztowaniami i zasłonięta ogromnymi jasnymi płachtami.

Widok ten byłby jednak daleki od uroczystej scenerii, w jakiej powinna przebiegać inauguracja pontyfikatu, transmitowana niemal na cały świat. Dlatego postanowiono przyspieszyć wszystkie prace, by jak najszybciej można było usunąć ślady wielkiego remontu.

Nie wiadomo, czy ekipy konserwatorów zdążą ze wszystkimi pracami.

Nieznana jest wciąż data rozpoczęcia konklawe; jej ogłoszenie spodziewane jest w każdej chwili.

Burmistrz Rzymu Gianni Alemanno, nadzorujący przygotowania do napływu setek tysięcy wiernych, wyraził opinię, że najbardziej prawdopodobną datą mszy inaugurującej nowy pontyfikat wydaje się niedziela 17 marca. Zastrzegł zarazem, że nie ma co do tego pewności.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama