Wyciągną wnioski ze szkockiego skandalu

Cieniem na przygotowaniach do konklawe położył się skandal, który uderzył w katolicki Kościół w Szkocji. Tamtejszy prymas, kard. Keith O’Brien przyznał się wczoraj do praktyk homoseksualnych.

„Jesteśmy zbulwersowani, pogrążeni w bólu i zawiedzeni” – mówił arcybiskup Philip Tartaglia, metropolita Glasgow. W Rzymie tymczasem przebywa jedyny obok kard. O’Briena brytyjski purpurat, kard. Cormac Murphy-O'Connor. W jego przekonaniu kardynałowie przygotowujący się do konklawe zajmą się również tą przykrą sprawą.

„Sądzę, że kardynałowie, na pewno się tym zajmą, nie tylko tą konkretną sprawą, ale pewnymi skandalami, które wstrząsnęły Kościołem – oświadczył były prymas Anglii i Walii. – Nie ma wątpliwości, że potrzebujemy reformy, która zajmie się tymi problemami na najwyższym szczeblu. Sądzę, że będzie to jedna z głównych kwestii, o której kardynałowie będą dyskutować. I kiedy nowy Papież zostanie wybrany, dobrze będzie wiedział, co kardynałowie o tym myślą. Myślę, że nowy Papież otrzyma jasne sugestie w tym względzie. Bo skandale te naruszają nie tylko wizerunek Kościoła, ale również wiarygodność naszego świadectwa o Ewangelii Jezusa Chrystusa” – powiedział kard. Murphy-O'Connor.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama