Kardynał z Brazylii Odilo Scherer papieżem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej włoski kardynał Mauro Piacenza lub Argentyńczyk włoskiego pochodzenia kard. Leonardo Sandri - taka propozycja według portalu Vatican Insider zdobywa zwolenników przed konklawe.
Portal włoskiego dziennika "La Stampa" informuje, że wśród grupy kardynałów, którzy na razie prowadzą nieformalne dyskusje przed konklawe, trwa mobilizacja na rzecz doprowadzenia do wyboru pierwszego papieża z Ameryki Południowej. Wśród dostojników, forsujących takie rozwiązanie jest dwóch wpływowych kardynałów: dziekan Kolegium Kardynalskiego Angelo Sodano i kard. Giovanni Battista Re. Ich inicjatywę popierają inni Włosi z Kurii Rzymskiej.
O kardynale Schererze, arcybiskupie Sao Paulo, jako coraz silniejszym tzw. papabile informują również inne źródła za Spiżową Bramą.
Kardynał Scherer ma 63 lata, od 1994 do 2001 roku pracował w Kongregacji Biskupów, którą kierował wówczas kardynał Re. Zauważa się, że cieszy się ogromną estymą wśród hierarchów i słynie z opanowania.
Wraz z jego kandydaturą jako następcy Benedykta XVI autorzy tej inicjatywy proponują też, aby drugą osobą po papieżu, czyli watykańskim sekretarzem stanu został hierarcha, który dobrze zna Kurię Rzymską. Ich faworyci to obecny prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynał Mauro Piacenza i prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri. Urodzony w Buenos Aires Sandri, syn włoskich imigrantów poinformował 2 kwietnia 2005 roku wiernych na Placu świętego Piotra o śmierci Jana Pawła II.
Napływające zza Spiżowej Bramy informacje o rozmowach na temat możliwości wysunięcia kandydatury purpurata z Brazylii mogą oznaczać próbę dokonania przełomu w Kościele i szukania szerokiego poparcia ze strony podzielonych elektorów spoza Europy.
Wcześniej najczęściej wymienianym faworytem był arcybiskup Mediolanu, kardynał Angelo Scola, bliski intelektualnie Benedyktowi XVI. Wyrażane są jednak obawy, że głębokie podziały geograficzne i narodowe wśród 115 elektorów mogą utrudnić wybór Włocha.
Termin inauguracji konklawe nie jest znany. Nie wiadomo również, kiedy data ta zostanie ogłoszona. Wcześniej Watykan poinformował , że decyzja nie zapadnie w poniedziałek, kiedy przybyli z całego świata kardynałowie zbiorą się na pierwszym od rozpoczęcia wakatu w Stolicy Apostolskiej posiedzeniu, czyli kongregacji.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.