Do Watykanu przybyły trzy kontemplacyjne zakonnice z Meksyku, które stale modlą się przed Najświętszym Sakramentem w Bazylice Watykańskiej.
Watykańskie służby są już gotowe do konklawe. Jak tylko zostaną upoważnione przez Kolegium Kardynalskie, przystąpią do niezbędnych prac w Kaplicy Sykstyńskiej. Na razie jest ona dostępna dla turystów – poinformował dziennikarzy ks. Federico Lombardi SJ. Wspomniał on też o działalności Kamery Apostolskiej, do której zostały również przekazane wszystkie papieskie pieczęcie z Sekretariatu Stanu, którymi podbijano dokumenty i listy wydawane w imieniu Benedykta XVI. Również one podlegają zniszczeniu.
W Rzymie tymczasem trwa modlitewna mobilizacja przed konklawe. Do Watykanu przybyły m.in. trzy kontemplacyjne zakonnice z Meksyku, które utrzymują stałą adorację przed Najświętszym Sakramentem w Bazylice Watykańskiej. Natomiast centrum młodzieży przy kościele św. Wawrzyńca niedaleko Watykanu zapowiedziało, że w czasie konklawe będzie tam trwała stała adoracja.
Tytułem wprowadzenia do konklawe ks. Federico Lombardi polecił dziennikarzom lekturę „Tryptyku Rzymskiego”. Jan Paweł II dzieli się w nim doświadczeniem z dwóch konklawe, w których uczestniczył. Opisuje też, jak powinien przebiegać wybór jego następcy. Co znamienne, wprowadzenie do „Tryptyku” napisał kard. Joseph Ratzinger, który część traktującą o konklawe uznał za najbardziej wzruszającą – przypomniał ks. Lombardi.
Watykański rzecznik podał ponadto, że przybycie do Rzymu zgłosiło już 66 kardynałów. Kolejnych 75 rezyduje tu na stałe.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.