„Profetycznym gestem pełnym głębokiej pokory” nazwał rezygnację Benedykta XVI patriarcha chaldejski z Iraku
„Profetycznym gestem pełnym głębokiej pokory” nazwał wybrany przed kilku tygodniami patriarcha chaldejski rezygnację Benedykta XVI. Louis Raphaël I Sako w wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR zwrócił uwagę, iż „Papież nie ucieka przed odpowiedzialnością, ale jest świadomy, że przy swej kondycji fizycznej nie może kontynuować powierzonej mu misji. Zostawia zatem miejsce komuś innemu, kogo Bóg wskaże, by kierował Kościołem w tym krytycznym momencie. Benedykt XVI jest dla nas wszystkich, hierarchów, duchownych i świeckich, wzorem do naśladowania – dodał zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego. – Przypomina nam, że to my mamy służyć Kościołowi, a nie na odwrót”.
Patriarcha podkreślił odwagę Benedykta XVI, którą wykazał podejmując poważne decyzje dotyczące np. pedofilii i wyznając błędy przedstawicieli Kościoła. Louis Raphaël Sako widzi potrzebę większej wiarygodności Kościoła i świadectwa konsekwentnego życia. Ma to wielkie znaczenie na Bliskim Wschodzie, również w relacjach z muzułmanami. Zapytany, czego oczekuje od nowego Papieża, iracki hierarcha odpowiedział: „Poparcia dla jedności Kościołów chrześcijańskich i dla dialogu z islamem”. Dodał, że modli się o Papieża, który „zatroszczy się o nowe duszpasterstwo, odnowi dyscyplinę, zbliży się jeszcze bardziej do młodzieży, będzie umiał przekazywać Ewangelię światu spragnionemu nadziei”. A tej ostatniej szczególnie potrzebują chrześcijanie Iraku, którzy nadal opuszczają ten kraj, bo nie czują się w nim bezpieczni z powodu nieustających ataków.
Na 28 lutego w bagdadzkiej katedrze zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne za wszystkich irackich męczenników ostatnich lat, wśród których jest wielu duchownych tak Kościoła chaldejskiego, jak innych. Ponieważ w tym dniu kończy się pontyfikat Benedykta XVI, będzie to okazja do polecenia go Bogu, by nadal wspierał Kościół swą modlitwą – powiedział patriarcha Sako. Natomiast na niedzielę 3 marca we wszystkich chaldejskich parafiach będzie Msza za kardynałów mających wziąć udział w konklawe o pomoc Ducha Świętego w wyborze Papieża.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.