Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku przez metropolitę Saint Andrews i Edynburga, kard. Keitha Michaela Patricka O'Briena oraz złożoną z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny przez ordynariusza diecezji witebskiej na Białorusi, bp. Władysława Blina.
Jednocześnie mianował administratorem apostolskim diecezji witebskiej ks. prałata Franciszka Kisiela, dotychczasowego wikariusza generalnego tej diecezji.
Kard. Keith O'Brien urodził się 17 marca 1938 roku. Prawo kanoniczne przewiduje, że z chwilą kiedy biskup diecezjalny osiągnie 75 rok życia, składa na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego urzędu. Kard. O'Brien nadal ma prawo uczestniczenia w konklawe, ale nie weźmie w nim udziału. Tłumaczył tę decyzję, mówiąc, że nie chce, by uwaga mediów w Rzymie skupiła się na nim, zamiast na nowo wybranym papieżu. (Chodzi o kierowane ostatnio pod jego adresem zarzuty niewłaściwego zachowania wobec kilku duchownych w latach 80.)
Bp Władysław Blin urodził się 31 maja 1954 r. w Świdwinie na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Po studiach seminaryjnych we Włocławku w tamtejszej katedrze przyjął 25 maja 1980 r. święcenia kapłańskie. Kształcił się też w KUL i ATK w Warszawie, gdzie w grudniu 1998 r. obronił pracę doktorską.
Od grudnia 1989 r. pracuje na Białorusi, od początku działając w Mohylewie. Doprowadził do odzyskania i odbudowy tamtejszej katedry Wniebowzięcia NMP, którą uroczyście rekonsekrował śp. kard. Kazimierz Świątek. Do czasu swej nominacji biskupiej 13 października 1999 roku był korespondentem KAI w Mohylewie. Sakrę biskupią przyjął 20 listopada 1999 roku z rąk śp. kard. Kazimierza Świątka. Był pierwszym biskupem utworzonej 13 października 1999 roku diecezji witebskiej. Za jego rządów pomimo zmniejszenia się liczby ludności, liczba katolików utrzymała się na tym samym poziomie. Wzrosła natomiast niemal dwukrotnie liczba kapłanów z 55 do 97. Dzięki jego staraniom wzniesiono tam i konsekrowano kościół Pana Jezusa Miłosiernego, który od 18 czerwca 2011 roku jest katedrą diecezji witebskiej.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.