W Watykanie rozpoczął się ostatni dzień rekolekcji, które prowadzi kard. Gianfranco Ravasi
Wczoraj wieczorem, w związku ze świętem Katedry Apostoła Piotra, kardynałowie uczestniczyli w specjalnej modlitwie w intencji Benedykta XVI. Kard. Gianfranco Ravasi mówił zaś o roli i postaci kapłana. Podkreślił, że Księga Psalmów opowiada o wielu ich upadkach, słabościach i niewiernościach, ale także o pełnych ufności powrotach do Boga.
„Ksiądz musi być obecny w społeczeństwie. Ale ponieważ jest pośrednikiem między ludźmi a Bogiem, ma być wolny od wszelkich zobowiązań i nie wiązać się konkretnymi interesami. Nie może się mieszać w kwestie polityczne. Ma być w społeczeństwie świadkiem” – powiedział kard. Ravasi.
Watykański rekolekcjonista wskazał, jak bardzo współczesny świat wypaczył pojęcie życia wiecznego, które jest trwaniem w komunii z Bogiem.
„Życie wieczne współcześnie postrzegane jest głównie jako chęć jak najdłuższego życia, leczenia za wszelką cenę naszych organów czy wręcz wymieniania ich na nowe, tak jakbyśmy byli maszyną. Dlatego dzieje się to, o czym pisze jeden z filozofów Norbert Elias: nigdy wcześniej ludzie nie umierali w tak higienicznych i dobrych warunkach, nigdy jednak nie byli też aż tak bardzo samotni” – powiedział kard. Ravasi.
Hierarcha wskazał na konieczność odkrycia skarbu, jakim jest doświadczenie życia ludzi starszych.
Przypomniał o wyzwaniach stojących przed rodziną składającą się z ojca, matki i dzieci. „To z domu wynosimy takie elementy, jak wiara i wartości moralne, które później stają się dobrem całego społeczeństwa” – mówił rekolekcjonista.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.