Jak rozliczać będą się małżeństwa mieszane?

Zapoznaliśmy się z propozycją 0,5 proc. odpisu z podatku dochodowego i trzyletniego przejściowego okresu gwarancyjnego - powiedział w rozmowie z KAI Piotr Kadlcik, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP po spotkaniu z min. Michałem Bonim.

Dodał, że roboczy projekt wzbudza w Kościołach mniejszościowych i związkach wyznaniowych sporo pytań i wątpliwości.

Jedną z ważniejszych, podnoszonych od początku rozmów, jest kwestia deklarowania swojego wyznania w dokumentach urzędowych czy u pracodawcy. – Człowiek nie powinien być przymuszany do takiej deklaracji, która w przypadku mniejszości żydowskiej jest też deklaracją narodowościową – podkreślił przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Odnośnie do proponowanej wysokości odpisu od podatku – 0,5 proc., Piotr Kadlcik przyznał, że wśród uczestników spotkania „nie było zachwytu”. Pojawiły się też pytania odnośnie do sposobu rozliczania się małżeństw mieszanych – gdy małżonkowie należą do różnych Kościołów lub też wyznają różne religie. – Są wątpliwości co do tego co się stanie, gdy po okresie gwarancyjnym system zostanie poddany ocenie i ta
ocena przyniesie odpowiedź, że Kościoły mniejszościowe i związki wyznaniowe nie zbierają z różnych przyczyn wystarczających składek, jakiego rodzaju gwarancje ustawowe otrzymamy? – relacjonuje Piotr Kadlcik.

- Traktujemy tę propozycję jako roboczą, która będzie podstawą do wypracowania wspólnego stanowiska. Oczekujemy, że potem będzie zawarta w formie umów między rządem a poszczególnymi Kościołami i związkami wyznaniowymi – powiedział.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg