Kwotę około 83 mln zł przekażą Kościołowi podatnicy z odpisu 0,5 proc. – wyliczyła KAI, w oparciu o wewnątrzkościelne symulacje.
W obliczeniach tych uwzględniono, że odsetek podatników wspierających organizacje pożytku publicznego 1 procentem podatku wynosił ostatnio 38 proc. i najprawdopodobniej odsetek przekazujących 0,5 proc. podatku na Kościół będzie mniejszy. Z wewnątrzkościelnych analiz wynika, że nie ma podstaw, aby uważać, że podobnie jak w przypadku organizacji pożytku publicznego na przekazanie 0,5 proc podatku na Kościół będą decydować się głównie bogatsi podatnicy, raczej należy się spodziewać, iż będą to osoby mniej zamożne.
Po dzisiejszym spotkaniu Zespołów Roboczych ds. Finansów Rządowej i Kościelnej Komisji Konkordatowych ustalono, że Fundusz Kościelny ma zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem z podatku w wysokości 0,5 proc. Państwo będzie też przez 3 lata wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą ok. 90–100 mln zł, jaka jest przekazywana z budżetu na rzecz Funduszu.
Dobrowolny odpis podatkowy 0,5 proc. obowiązywałby od 1 stycznia 2014 r., obejmując już zeznanie podatkowe za rok 2013.
Zobacz też: Wierni odpowiedzialni za Kościół
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.