Bardzo pozytywną ocenę pontyfikatu Jana Pawła II wydali uczestnicy debaty telewizyjnej dotyczącej obecnej sytuacji Kościoła katolickiego w perspektywie ustąpienia Benedykta XVI.
W dyskusji pt. „Pros e contras”, która odbyła się w studiu portugalskiej telewizji publicznej (RTP) z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli Kościoła katolickiego, innych związków wyznaniowych oraz ekspertów ds. religii i polityki, próbowano przeanalizować kończący się pontyfikat.
„Ocena odchodzącego papieża uwarunkowana jest przez postać jego poprzednika z Polski. Wiele osób oczekiwałoby, aby oba te pontyfikaty zakończyły się w podobny sposób, tymczasem niemiecki papież miał prawo i swoje racje, aby ustąpić” – powiedział ks. Miguel Almeida SI, dyrektor Duszpasterstwa Akademickiego im. Księdza Antonio Vieiry w Lizbonie (CUPAV).
Przypomniał, że Benedykt XVI obrał inną formę zakończenia posługi na tronie św. Piotra niż Jan Paweł II. „Obaj bardzo różnili się od siebie w sprawowaniu urzędu papieskiego i obaj mieli mocne argumenty na rzecz takiej a nie innej formy zakończenia swej misji” – podkreślił jezuita. Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II postanowił heroicznie nieść krzyż do samego końca, dowartościowując swoją postawą chorych, niepełnosprawnych i starszych, grupy często marginalizowane w naszych społeczeństwach.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że swoim długim i pracowitym pontyfikatem Jan Paweł II podniósł wysoko poprzeczkę swoim następcom. „Dziś opinia publiczna oczekuje od kolejnych papieży podobnego zaangażowania i niemal nadludzkich predyspozycji” – stwierdził Paulo Rangel, eurodeputowany z Partii Socjaldemokratycznej.
Z kolei Adriano Moreira, były przewodniczący parlamentu Portugalii zauważył, iż Jan Paweł II wyróżnia się na tle innych głów Kościoła nie tylko długością swojego pontyfikatu, ale też swoją niebywałą jakością. „Był on prawdopodobnie najlepszym przywódcą Kościoła w całej historii papiestwa. Jan Paweł II zasługuje na miano księcia papieży” – powiedział portugalski polityk.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.