Wiara winna kierować sposobem patrzenia i działalnością chrześcijanina. Jest ona bowiem nowym kryterium rozumienia i działania, które przemienia ludzkie życie.
Ojciec Święty zwrócił na to uwagę, przyjmując przedstawicieli stowarzyszenia „Pro Petri Sede”, które działa we wszystkich trzech krajach Beneluksu. Co dwa lata pielgrzymują oni do Rzymu, przekazując Papieżowi ofiary na cele charytatywne. Benedykt XVI zauważył, że obecny Rok Wiary to dobra okazję, by intensywniej dawać świadectwo miłosierdzia.
„Aby żyć tym świadectwem miłosierdzia, jest zatem niezbędne spotkanie z Panem, który przemienia serce i spojrzenie człowieka. Istotnie, to właśnie świadectwo o miłości Boga do każdego z naszych braci w człowieczeństwie nadaje prawdziwy sens chrześcijańskiemu miłosierdziu. Nie może się ono ograniczać do zwykłego humanizmu czy promocji ludzkiej. Pomoc materialna, choć również konieczna, to jeszcze nie całość miłosierdzia. Jest ono udziałem w miłości Chrystusa, którą przyjmujemy i którą się dzielimy. Każde autentyczne dzieło miłości jest zatem konkretnym ukazywaniem miłości Boga do ludzi, a przez to staje się głoszeniem Ewangelii. W obecnym okresie Wielkiego Postu gesty miłosierdzia, pełnione ze szczodrością, pozwalają każdemu iść ku Chrystusowi, który nigdy nie przestaje wychodzić na spotkanie ludziom!” – powiedział Benedykt XVI.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.