Papież pierwszy raz publicznie po 10 lutego

Na początku dzisiejszej audiencji Ojciec Święty wyjaśnił wiernym powody swojej decyzji o rezygnacji pełnienia posługi powierzonej mu przed niema ośmiu laty. Prosił też o modlitwę za papieża i Kościół. Odpowiedział mu aplauz.

Papież pierwszy raz publicznie po 10 lutego   PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Oto słowa wypowiedziane przez papieża w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry,

Jak wiecie postanowiłem zrezygnować z posługi, którą Pan mi powierzył 19 kwietnia 2005 roku. Uczyniłem to z całkowitą swobodą, dla dobra Kościoła, po długiej modlitwie i rozważywszy przed Bogiem i moim sumieniem, dobrze zdając sobie sprawę z powagi takiego aktu, ale także będąc świadom, że nie jestem już w stanie wypełniać posługi Piotrowej z taką siłą fizyczną, jakiej ona wymaga. Wspiera mnie i oświeca pewność, że Kościół należy do Chrystusa, Który nigdy nie pozbawi go swego przewodnictwa i troski. Dziękuję wszystkim za miłość i modlitwę, z jakimi mi towarzyszyliście. Odczuwałem niemal fizycznie w tych niełatwych dla mnie dniach moc modlitwy, jaką niesie dla mnie miłość Kościoła, wasza miłość. Módlcie się nadal za mnie za Kościół i za przyszłego papieża. Pan nas poprowadzi!

A oto film z pierwszego wystąpienia publicznego Benedykta XVI po ogłoszeniu zamiaru ustąpienia:

romereports Pope welcomed with warm applause, in his first public appearance after resignation

 

W swej katechezie Benedykt XVI mówił o potrzebie nawrócenia w Wielkim Poście. "Nawrócenie jest nie zamykaniem się w poszukiwaniu swego sukcesu, prestiżu, stanowiska, ale sprawienie, aby każdego dnia, w małych rzeczach prawda, wiara w Boga i miłość stawały się sprawą najważniejszą" - powiedział Ojciec Święty. Przestrzegł przed pokusą podporządkowania Boga sobie i swoim interesom. W Auli Pawła VI zgromadziło się ok. 8 tys. pielgrzymów z całego świata.
Benedykt XVI nawiązał do rozpoczynającego się wraz z środą popielcową okresu Wielkiego Postu oraz rozważał słowa Ewangelii najbliższej niedzieli, która mówi o poście Jezusa na pustyni. "Jezus idzie na pustynię i tam jest poddawany pokusie, by porzucić drogę, wskazywaną przez Boga Ojca, by iść innymi drogami, łatwiejszymi i bardziej doczesnymi. W ten sposób bierze On na siebie nasze pokusy, niesie naszą biedę, aby zwyciężyć zło i otworzyć nam drogę ku Bogu, drogę nawrócenia" - wyjaśniał papież.

Benedykt XVI wyjaśniał sens pokus jakim poddawany był Jezus na pustyni: propozycji zamiany kamienia w chleb, aby zaspokoić głód, władzy nad światem, oraz rzucenia się w dół z narożnika świątyni Jerozolimskiej i bycia ocalonym przez Boga za pośrednictwem swych aniołów, czyli aby dokonał czegoś sensacyjnego i podał próbie samego Boga. "Co jest kwintesencją trzech pokus, którym poddawany jest Jezus?" - pytał Ojciec Święty i odpowiedział: "Jest to propozycja zinstrumentalizowania Boga, wykorzystania Go do swoich interesów, dla swej chwały i sukcesu. Tak więc, zasadniczo pokusa, aby postawić siebie w miejsce Boga, usuwając Go ze swego życia i sprawiając, że wydaje się zbędny".

Benedykt XVI przestrzegł przed pokusą podporządkowania Boga sobie i swoim interesom, lub umieszczenia Go w kącie. Wskazał na potrzebę nawrócenia i dania pierwszego miejsca Bogu. „`Nawróćcie się` - zachęta, którą wiele razy usłyszymy w okresie Wielkiego Postu oznacza pójście za Jezusem w taki sposób, aby Jego Ewangelia była konkretnym przewodnikiem życiowym" - mówił papież i dodał: "Dzisiaj nie można już być chrześcijanami, jako konsekwencja prostego faktu, że żyjemy w społeczeństwie o korzeniach chrześcijańskich. Wręcz ten, kto rodzi się w rodzinie chrześcijańskiej i jest religijnie wychowany musi każdego dnia ponawiać decyzję bycia chrześcijaninem, dawać pierwsze miejsce Bogu, w obliczu pokus jakie nieustannie nasuwa nam zlaicyzowana kultura, w obliczu krytycznego osądu wielu współczesnych".

Papież zwrócił uwagę, że współczesne społeczeństwo poddaje chrześcijanina wielu próbom i wymienił dochowanie wierności w chrześcijańskim małżeństwie, trudności w praktykowaniu miłosierdzia w życiu codziennym, brak czasu na modlitwę i ciszę wewnętrzną. "Ponadto nie jest łatwo publicznie przeciwstawić się wyborom, które wielu uważa za oczywiste, jak aborcja w przypadku "niepożądanej ciąży", eutanazja w przypadku poważnych chorób, lub selekcji embrionów w celu zapobiegania chorobom dziedzicznym" - mówił Ojciec Święty.

Benedykt XVI podał przykłady wielkich nawróceń, jak św. Pawła na drodze do Damaszku, św. Augustyna, Pawła Florenskiego, rosyjskiego mnicha prawosławnego, filozofa i teologa, Etty Hillesum, młodej Holenderki pochodzenia żydowskiego, która zginęła w Auschwitz, Amerykanki Dorothy Day, która "przeciwstawiła się iluzjom ideologicznym swojej epoki, aby wybrać poszukiwanie prawdy i otwarcie się na odkrycie wiary jest inna współczesna kobiet".

Papież zwrócił uwagę, że w naszych czasach nierzadkie są nawrócenia, pojmowane jako powrót kogoś, kto otrzymując wychowanie chrześcijańskie, być może powierzchowne, na wiele lat oddalił się od wiary, a następnie odkrył na nowo Chrystusa i Jego Ewangelię.

Na zakończenie Benedykt XVI zachęcał, aby w tym okresie Wielkiego Postu, ponowić nasze zaangażowanie na drodze nawrócenia, w pokonywanie skłonności do spoglądania tylko na samych siebie. "Nawrócenie jest nie zamykaniem się w poszukiwaniu swego sukcesu, prestiżu, stanowiska, ale sprawienie, aby każdego dnia, w małych rzeczach prawda, wiara w Boga i miłość stawały się sprawą najważniejszą" - powiedział Ojciec Święty.

A oto, co papież powiedział do Polaków:

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg