W Altötting odbyły się główne obchody Dnia Chorego. Mszy w bawarskim sanktuarium maryjnym przewodniczył kierujący Papieską Radą ds. Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski.
W Altötting w Niemczech odbyły się główne obchody Światowego Dnia Chorego. Mszy w bawarskim sanktuarium maryjnym przewodniczył kierujący Papieską Radą ds. Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski. Było to zwieńczenie trwających od 7 lutego obchodów.
Abp Zygmunt Zimowski, legat papieski wraz z delegacją przybył do Altötting wczoraj po południu, aby wziąć udział w uroczystych nieszporach wprowadzających w główną uroczystość 21. Światowego Dnia Chorego. Dostojnego gościa przywitał biskup diecezji Passawy Wilhelm Schraml, do której należy Altötting. Pięknie poprowadzona, wieczorna modlitwa zakończyła się procesją ze świecami, na czele której szedł bp Schraml, niosąc figurkę Czarnej Madonny. Dzisiaj o godz. 10.00 w bazylice obok Kaplicy Łask rozpoczęła się główna uroczysta Msza święta. Nuncjusz apostolski w Niemczech odczytał list z nominacją przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia na swojego specjalnego wysłannika na tegoroczne obchody Dnia Chorego. Mszę koncelebrowali kard. Marx z Monachium, ordynariusz Passawy z innymi biskupami i licznie zgromadzonymi księżmi. Wśród wiernych, którzy szczelnie wypełnili świątynię były grupy chorych z Włoch i Niemiec.
W homilii abp Zimowski podkreślił, że dzisiejsza uroczystość w Sanktuarium bliskim sercu Ojca Świętego i że otrzymał od niego szczególne błogosławieństwo na ten dzień. Chorzy – podkreślił – są w centrum uwagi i nauczania Papieża. Wszyscy, którzy im służą, zasługują na miano miłosiernych Samarytan. W Roku Wiary jest to szczególnie ważne i jesteśmy wezwani, by być wobec chorych miłosiernymi Samarytanami.
Po homilii księża udzielili niektórym starszym i chorym Sakramentu Namaszczenia. Na zakończenie legat papieski ogłosił tematy trzech kolejnych dni chorego oraz zapowiedział, że za trzy lata jego światowa celebracja będzie miała miejsce w Nazarecie. Bp Giacinto-Bulos Marcuzzo z Nazaretu obecny na Mszy świętej zaprosił wszystkich serdecznie do miejsca, gdzie Słowo stało się Ciałem.
Podniosłym momentem było przekazanie relikwii krwi bł. Papieża Jana Pawła II dla Sanktuarium w Altötting, która spocznie na stałe obok figurki Czarnej Madonny.
Dziś szczególnie są wspominani święci, którzy temu dniowi patronują. Ks. Janusz Malski ze Stowarzyszenia Cichych Pracowników Krzyża opowiada o jednym z nich: Wśród świadków, którzy zostali wymienieni w liście na Dzień Chorego, Papież wspomniał także Sługę Bożego ks. Luigiego Novarese. Prałat Novarese zawsze wskazywał drogę chorym, niepełnosprawnym, aby nie byli tylko przedmiotami troski, ale stawali się autentycznymi podmiotami działania. Jego hasłem było: „Chory choremu przy udziale zdrowych”. Reprezentuję tutaj to stowarzyszenie, starając się, aby przyszły błogosławiony, którego obecność wpisuje się w życie Kościoła, mógł być dla wielu apostołem chorych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.